MŚ w Oberstdorfie 2021. 16 lat temu oni tutaj królowali. Mistrzowie z Oberstdorfu 2005

13:29, 22.02.2021 Stanisław Zyga Aktualizacja: 00:08, 23.02.2021

Podczas, gdy wiele miast musi czekać kilkadziesiąt lat, by ponownie móc ugościć u siebie mistrzostwa świata, niemiecki Oberstdorf zorganizuje tę imprezę zaledwie po 16 latach przerwy. Wśród sportowców, którym będziemy kibicować przez najbliższe 2 tygodnie, są też uczestnicy czempionatu sprzed kilkunastu zim. Prześledźmy, kto królował w tym bawarskim miasteczku w 2005 roku.

Biegi narciarskie

Podobnie, jak dzisiaj, również wtedy na trasach rządzili Norwegowie. Zdobyli oni połowę złotych medali, po 3 u kobiet i u mężczyzn. Zarówno w biegach pań, jak i panów, na swoją korzyść rozstrzygnęli biegi sztafet i sprinty drużynowe. Do tego dorzucili zwycięstwa Marit Bjoergen i Frode Estila w biegach masowych na 30 i 50 kilometrów. Kto zgarnął pozostałe złote medale? W sprintach zwycięstwa odnieśli Rosjanin Wasilij Roczew i Szwedka Emelie Ohrstig. W startach indywidualnych techniką dowolną triumfowali Włoch Pietro Piller Cottrer i Czeszka Katerina Neumannova. Biegi łączone natomiast należały do Francuza Vincenta Vittoza i Rosjanki Julii Czepałowej. Jeśli chodzi o Polaków, to gdy spojrzymy w wyniki zawodów, najlepiej spisał się Janusz Krężelok, zajmując 7 miejsce w sprincie. Czy jednak rzeczywiście nikt nie osiągnął lepszego rezultat? Nie do końca, gdyż już wtedy w mistrzostwach startowała nasza Królowa Nart, Justyna Kowalczyk. W biegu na 30 km Kowalczyk znalazła się tuż za podium, na czwartej pozycji. Był to wówczas najlepszy wynik w historii startów polskich biegaczek na zawodach tej rangi. Niedługo później został on jednak anulowany ze względu na pozytywny wynik testu antydopingowego. Kowalczyk została zdyskwalifikowana na 2 lata, na szczęście zakaz startów został potem skrócony i nasza zawodniczka mogła startować w następnym sezonie.

Kombinacja norweska

W zawodach kombinatorów rządził Niemiec Ronny Ackermann. Reprezentant gospodarzy zwyciężył w obu konkursach indywidualnych. Dzięki temu stał się jedynym sportowcem, który dokonał tego wyczynu w mistrzostwach 2005 roku, co dało mu triumf w indywidualnej klasyfikacji medalowej czempionatu. W drużynowej rywalizacji kombinatorów najlepsza okazała się Norwegia, wyprzedzając Niemców i Austriaków.

Skoki narciarskie

Sensacją zakończył się pierwszy konkurs na normalnej skoczni. Zwyciężył w nim młody Słoweniec Rok Benković, wyprzedzając faworyzowanych Jakuba Jandę i Janne Ahonena. O skali tej niespodzianki najlepiej świadczy fakt, że Benković nigdy wcześniej ani później nie stanął na podium zawodów Pucharu Świata. Konkurs na dużej skoczni był prawdziwą ozdobą mistrzostw. Jury pozwoliło na oddawanie dalekich skoków, a zawodnicy chętnie z tego skorzystali. Emocjonujące zawody zakończyły się zwycięstwem dominatora sezonu, Janne Ahonena. Dla Fina było to drugie w karierze złoto mistrzostw świata. Legenda skoków wyprzedziła Roara Ljokelsoya i Jakuba Jandę. My też mieliśmy swoją szansę na medal, bowiem na trzecim miejscu po pierwszej serii znajdował się Adam Małysz. Nasz mistrz zepsuł jednak finałową próbę, spadając na 11 pozycję. W ramach mistrzostw zostały rozegrane aż 2 konkursy drużynowe. Zarówno na normalnej, jak i na dużej skoczni triumfowali Austriacy. Był to początek ich passy zwycięstw na wielkich imprezach, która została przerwana dopiero na igrzyskach w Soczi w 2014 roku. Polacy zakończyli drużynowe zmagania kolejno na 6 i 9 miejscu. Na mistrzostwach w Oberstdorfie w imprezie tej rangi zadebiutował Kamil Stoch. Nie udało mu się wówczas ani razu dostać do drugiej serii, ale możemy być pewni, że powtórka po 16 latach raczej nie grozi naszemu mistrzowi.

W klasyfikacji indywidualnej mistrzostw w Oberstdorfie triumfował niemiecki kombinator Ronny Ackermann, który jako jedyny zdobył 2 złota bez udziału drużyny. W klasyfikacji drużynowej zdecydowanie najlepsi okazali się Norwegowie, którzy zdobyli 19 krążków, w tym 7 z najcenniejszego kruszcu.