MŚ w narciarstwie alpejskim – Courchevel 2023. Brignone liderką kombinacji, Gąsienica-Daniel 17. po super G

fot. Andrea Miola ©

Mistrzostwa Świata w narciarstwie alpejskim 2023, odbywające się w Meribel i Courchevel, rozpoczęły się od startu kobiet w supergigancie, będącym pierwszym przejazdem kombinacji alpejskiej. Liderką po tej części jest Federica Brignone, a Maryna Gąsienica-Daniel zajmuje 14. miejsce. 

fot. Andrea Miola ©

Brignone jak błyskawica

Włoszka Federica Brignone zajmuje pierwsze miejsce po pierwszym przejeździe kombinacji alpejskiej, podczas Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim Courchevel/Meribel 2023. Panie rozpoczęły ściganie od supergiganta, po którym przystąpią do slalomu. Najlepszy łączny czas tych dwóch konkurencji wyłoni pierwszą tegoroczną mistrzynię świata. Na razie najbliżej zdobycia złotego medalu jest Brignone, która w supergigancie spisała się najlepiej. Uzyskała ona dość solidną przewagę, bo będące na drugim miejscu ex aequo Ragnhild Mowinckel i Lara Gut-Behrami tracą do niej już 0,71 sek. Brignone znana jest także z tego, że w slalomie radzi sobie nienajgorzej i punktowała w Pucharze Świata w slalomie nawet w tym sezonie. Miejsce czwarte zajmuje Elena Curtoni (+0,78 sek.), a piąte Ramona Siebenhofer (+0,90 sek.). Uznawana za główną faworytkę do zwycięstwa, Mikaela Shiffrin, plasuje się na pozycji szóstej (+0,96 sek.). Dobrze spisały się także siódma Franziska Gritsch, ósma Ricarda Haaser i dziewiąta Valerie Grenier. Czołową dziesiątkę zamyka natomiast Ilka Stuhec. 

Solidna Gąsienica-Daniel

Swoją reprezentantkę w zawodach w kombinacji alpejskiej ma także Polska. Z numerem 25 wystartowała Maryna Gąsienica-Daniel, która dwa lata temu w Cortinie d’Ampezzo zakończyła kombinację na 12. miejscu. Po supergigancie Polka zajmuje 17. lokatę, ze stratą 1,75 sek. do Federiki Brignone, z całkiem realnymi szansami na awans o kilka miejsc w klasyfikacji końcowej. Drugi przejazd, czyli slalom, rozpocznie się o godzinie 14:30. Ze startu w nim zrezygnowało kilka zawodniczek sklasyfikowanych wysoko, co zwiększa szanse Maryny Gąsienicy-Daniel na awans do czołowej dziesiątki. 

Wyniki kombinacji po super G
Lista startowa 2. przejazdu

Źródło: własne