MŚ w łyżwiarstwie szybkim: Złotkowska 12. na otwarcie mistrzostw, złoto dla Sablikovej

18:00, 11.02.2016 Marek Cielec Aktualizacja: 20:53, 11.02.2016

Photo credit: djtomdog via Foter.com / CC BY-SA Photo credit: djtomdog via Foter.com / CC BY-SA

W rosyjskiej Kołomnie rozpoczęły się dziś Mistrzostwa Świata w łyżwiarstwie szybkim na dystansach. Potrwają one do niedzieli, a udział weźmie w nich 11 Polaków. Pierwszego dnia wystąpiła jedna reprezentantka Polski: Luiza Złotkowska kończąc zawody w drugiej dziesiątce.

Złotkowska otwierała zawody kobiet na dystansie 3000 m jadąc w parze z Holenderką Antoinette De Jong. Niestety Polka przegrała ze swoją bezpośrednią rywalką o ponad 7 sekund. De Jong nie utrzymała długo prowadzenia, bowiem szybciej od niej o 1.12 s pojechała w następnej parze druga z Holenderek Ireen  Wüst. Ta dwójka przez długi czas była na prowadzeniu do czasu aż swój przejazd ukończyła jadąca w przedostatniej parze Czeszka Martina Sablikova. Wyprzedziła ona Wüst o zaledwie 0.08 s. Rywalizację kończyły Rosjanki: Natalia Woronina i Olga Graf. Nie były one jednak w stanie zagrozić czołowym zawodniczkom. Lepsza z tej pary Olga Graf zakończyła zawody na 8. pozycji. Ze złotego medalu mogła zatem cieszyć się Sablikova, srebro wywalczyła Wüst, a brąz De Jong. Na czwartym miejscu znalazła się Niemka Claudia Pechstein, na piątym Holenderka Marije Joling, na szóstym Japonka Miho Takagi, a na siódmym Koreanka Bo-Reum Kim. Luiza Złotkowska została sklasyfikowana na 13. pozycji.

Pełne wyniki 3000 m kobiet

Wcześniej odbyła się konkurencja mężczyzn na 10 000 km. Złoty medal wywalczył multimedalista igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata - Holender Sven Kramer, który o 2.92 s pokonał swojego rodaka reprezentującego Kanadę - Teda-Jana Bloemena oraz o 5.38 s innego z Holendrów Erika Jana Kooimana. Polacy na tym dystansie nie startowali.

Pełne wyniki 10 000 m mężczyzn

Jutro w Kołomnie odbędą się konkurencje:

15:10 (czasu polskiego) - 1000 m kobiet (Natalia Czerwonka)

16:06 (czasu polskiego) - 1500 m mężczyzn

17:11 (czasu polskiego) - 5000 m kobiet (Luiza Złotkowska, Aleksandra Goss)

18:30 (czasu polskiego) - rywalizacja drużynowa mężczyzn na dystansie 8 okrążeń toru (Jan Szymański, Konrad Niedźwiedzki, Zbigniew Bródka, Piotr Puszkarski)