MŚ w łyżwiarstwie szybkim: Kulizhnikov i Bowe triumfują!

W ten weekend w Astanie odbywały się Mistrzostwa Świata w łyżwiarstwie szybkim w biegach sprinterskich. Zawodnicy walczyli na dystansach 500 i 1000 m. Po dwóch dniach rywalizacji, najlepsi okazali się Pavel Kulizhnikov z Rosji oraz Brittany Bowe ze Stanów Zjednoczonych.

Zarówno kobiety jak i mężczyźni rywalizowali na dwóch dystansach 500 i 1000 m. Wyniki uzyskane we wczorajszych i dzisiejszych bigach zaliczały się do ogólnej klasyfikacji.

Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Pavel Kulizhnikov, który w trzech na cztery biegi uzyskał najlepszy czas. W biegach na 500 m, które odbywały się wczoraj i dzisiaj uzyskał czasy 34.56 i 34.68. Na dystansie 1000 m uzyskał czasy 1:09.11 i 1:09.06.  Drugie miejsce w ogólnej rywalizacji zajął Hans Otterspeer z Holandii, który zajął 10. i 2. miejsce na dystansie 500 m oraz 1. i 4. miejsce na 1000 m. Na najniższym stopniu podium stanął Aleksey Yesin. Rosjanin zajął 6. i 12. na 500 m oraz 5 i 2. miejsce na 1000 m.

Nasi reprezentanci Artur Nogal (20. i 9. miejsce na 500 m oraz 20. i 16. miejsce na 1000 m)  i Piotr Michalski (23. i 18. miejsce na 500 m oraz 18. i 15. miejsce na 1000 m) poprawili swoje wczorajsze rezultaty i ostatecznie zajęli 16. i 18. lokatę.

Pełne wyniki mężczyzn

W rywalizacji kobiet bezkonkurencyjna okazała się reprezentanta Stanów Zjednoczonych Brittany Bowe. Amerykanka nie miała sobie równych i uzyskała najlepsze rezultaty we wszystkich czterech biegach. W biegu na 500 m na metę dotarła z czasami 37.59 i 37.71. Na dystansie 1000 m uzyskała czasy 1:14.10 i 1:14.50. Drugie miejsce zajęła jej rodaczka Heather Richardson, która we wszystkich biegach uzyskała drugi rezultat. Trzecie miejsce zajęła Karolina Erbanová. Reprezentantka Czech na 500 m dwa razy uzyskała trzeci wynik. Na dystansie 1000 m zajęła 7 i 5. miejsce.