MŚ w łyżwiarskim wieloboju: Kramer i Sablikova ze złotymi medalami

20:38, 08.03.2016 Mateusz Król

W miniony weekend w Berlinie odbyły się mistrzostwa świata w łyżwiarskim wieloboju. Złote medale wywalczyli: Sven Kramer i Martina Sablikova. Polacy wyjechali z Berlina z pustymi rękoma.

Na mistrzostwa świata w łyżwiarskim wieloboju składają się cztery biegi. Wśród mężczyzn triumfował Sven Kramer z dorobkiem 148.993 pkt.. Kramer zaczął rywalizacje na dziewiątym miejscu po dystansie 500 metrów. W kolejnej konkurencji był najlepszy. Na dystansie 1500 metrów musiał uznać wyższość Pedersena, żeby móc ponownie triumfować w biegu na 10000 metrów. Na drugim miejscu uplasował się Sverre Lunde Pedersen (149.483 pkt.). Brązowy medal wywalczył Jan Blokhuijsen z łączną liczbą punktów wynoszącą: 149.672 pkt..

Największą szansę na przywiezienie do Polski medalu z Berlina miał Konrad Niedźwiecki (154.028 pkt.). Na dystansie 500 metrów Polak był trzeci. W tym samym dniu odbywał się bieg na 5000 metrów. Tu już nie poszło Niedźwieckiemu tak dobrze - był 14. W niedziele, na dystansie 1500 metrów reprezentant Polski znów pokazał moc zajmując drugie miejsce. Po tym biegu w klasyfikacji generalnej zajmował piąte miejsce, co dało mu prawo startu w biegu finałowym. Niestety, jego wynik był najsłabszy w stawce i musiał się zadowolić ósmym miejscem na koniec mistrzostw. Jan Szymański i Zbigniew Bródka swój udział w mistrzostwach świata skończyli po trzecim biegu. Uplasowali się odpowiednio na 12 i 13 miejscu.

Pełna klasyfikacja mężczyzn

Ze złotego medalu wśród kobiet mogła się cieszyć Martina Sablikova (159.042 pkt.). Czeszka pokonała swoją odwieczną rywalkę na wielobojowych mistrzostwach świata - Ireen Wust z Holandii. Sablikova i Wust do ostatniej konkurencji walczyły o złoto. Na najniższym stopniu podium stanęła również reprezentantka Holandii - Antoinette de Jong (161.380 pkt.).

Żadna z Polek nie miała prawa startu w finałowym biegu. Najlepszą z nich była Natalia Czerwonka (121.624 pkt.), która zajęła 12 miejsce. Na 14 pozycji sklasyfikowana została Luiza Złotkowska (121.826 pkt.). To były kompletnie nie udane mistrzostwa dla Aleksandry Goss. Polka, po dwóch biegach zajmowała ostatnie 24 miejsce. Nie pojawiła się na starcie trzeciego biegu.

Pełna klasyfikacja kobiet

Przed łyżwiarzami szybkimi zakończenie sezonu w Heerenveen. Zawody odbędą się w najbliższy weekend.

Źródło: isuresults.eu