MŚ w Lahti: Złoty Ustiugow

Sergey-Ustiugov

Sergiej Ustiugow wygrał bieg łączony podczas mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w Lahti. Dla Rosjanina to pierwszy indywidualny złoty medal czempionatu globu. Srebro przypadło Martinowi Johnsrudowi Sundby’emu, a brąz Finnowi Hagenowi Kroghowi.

W dzisiejszym biegu łączonym wystartowało 63 zawodników. Pierwsze 15km rozgrywane było w stylu klasycznym. Po 9.6km w ścisłej czołówce znajdowało się 27 zawodników.  Kolejne kilometry rozgrywane w szybkim tempie spowodowały zmniejszenie tej grupy do 15 biegaczy.  Mocne tempo biegu narzucali Norwegowie –  m.in. Sundby, Toenseth i Rosjanie – m.in. Bessmertnykh i Ustiugow.

Po zmianie nart na styl dowolny liderem został Alex Harvey z czasem 34:11.2  Bardzo dobrze podczas zmiany poradzili sobie Norwegowie, których aż czterech było w pierwszej „10”.  Cały czas w czołówce znajdował się zawodnik gospodarzy Heikkinen czy Szwed Halfvarsson. Nieoczekiwanie na tym etapie (15km) bardzo dobrze radził sobie Niemiec Florian Notz – plasujący się na trzecim miejscu.

Kolejne kilometry w stylu dowolnym przynosiły stopniowe zmniejszanie się zawodników liczących się o medale – zaledwie do jedenastu. Duża w tym zasługa Ustiugowa, który bardzo dobrze radził sobie na podbiegach. Norwegowie na tym etapie rywalizacji nie pozwolili uciec Rosjaninowi biegnąc tuż za nim ( po 17.3km).

Tymczasem w dalszej części biegu obserwowaliśmy sytuację, podczas której czołówka przyśpieszała na podbiegach, zwalniając nieco na zjazdach, podczas których bardzo dobrze radził sobie Harvey.  Po 20km Ustiugov i Sundby odskoczyli rywalom. Grupę pościgową zaczęli tworzyć m.in. Krogh, Toenseth czy Roethe. Już po kilometrze prowadząca dwójka odskoczyła rywalom na blisko 11s. , która systematycznie została powiększona do 26,3s nad trzecim Harveyem (po 24,8km).

Cały czas prowadził Ustiugow nie pozwalając uciec Norwegowi. Wymieniona dwójka biegła razem konsekwentnie „pilnując” siebie nawzajem. Po 28.6km Sundby zdecydował się na atak podczas podbiegu – Rosjanin jednak nie pozwolił uciec Norwegowi.  Na ostatnim podbiegu Sundby upadł i złamał kijek. Ustiugow uciekł i wykorzystał szansę na zwycięstwo i złoty medal. Rosjanin wygrał z czasem 1:09:16.7 mając przewagę nad Sundbym  6.7s. Brąz wywalczył Krogh , który obronił się przed swoim rodakiem Roethem mając nad nim przewagę 1.3 sekundy.

Jan Antolec ukończył zawody na 51 miejscu.

Pełne wyniki

Źródło : informacja własna

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.