MŚ w Lahti: Złote medale dla Pellegrino i Falli, ósme miejsce Macieja Staręgi

fot.: federicopellegrino.com

fot.: federicopellegrino.com
fot.: federicopellegrino.com

Maiken Caspersen Falla i Federico Pellegrino zdobyli pierwsze złote medale na mistrzostwach świata w Lahti. Norweżka i Włoch wygrali rywalizację w sprincie stylem dowolnym. Na podium w biegu pań stanęły także dwie Amerykanki: Jessica Diggins i Kikkan Randall, a wśród panów Rosjanin Siergiej Ustiugow i Norweg Johannes Hoesflot Klaebo. Na ósmym miejscu rywalizację w sprincie zakończył Maciej Staręga.

Falla swoje wysokie aspiracje potwierdziła już w popołudniowych eliminacjach. Norweżka była w nich wyraźnie najlepsza i do walki o medale przystąpiła z numerem jeden na plecach. Mistrzyni olimpijska z Soczi wygrała zarówno bieg ćwierćfinałowy, jak i półfinałowy, ale do finału awansowała jako jedyna reprezentantka Kraju Fiordów. Dla Falli nie był to jednak żaden problem. 26-letnia biegaczka od pierwszych metrów finału narzuciła wysokie tempo, którego nie były w stanie wytrzymać jej rywalki. Norweżka złoty medal zapewniła sobie na podbiegu przed metą, na którym uzyskała kilka sekund przewagi. Z tyłu toczyła się jednak zacięta walka o pozostałe miejsca na podium. Ostatecznie górą wyszły z niej Amerykanki, które ograły na finiszu Idę Ingemarsdotter i Hannę Falk.

Dzisiejszy medal jest dla Falli piątym w karierze wywalczonym na mistrzostwach świata. Norweżka ma jeszcze w dorobku złoto w sprincie drużynowym i brąz w sprincie z Falun, a także brąz z mistrzostw świata w Val di Fiemme i Oslo. Srebrny medal zdobyła Jessica Diggins, a na najniższym stopniu podium stanęła Kikkan Randall, która wróciła w tym sezonie do biegania po rocznej przerwie macierzyńskiej.

Dopiero na szesnastym miejscu sklasyfikowano Marit Bjoergen, która odpadła już na etapie ćwierćfinału.

Wyniki

Sprint mężczyzn przyniósł kibicom zgromadzonym na stadionie w Lahti wiele emocji. Eliminacje wygrał Rosjanin Siergiej Ustiugow, ale z dobrej strony pokazali się także inni faworyci, czyli Johannes Hoesflot Klaebo czy Federico Pellegrino, którzy zanotowali odpowiednio szósty i piąty czas.

Biegi ramię w ramię były jednak popisem włoskiego biegacza. Federico Pellegrino wygrał swój ćwierćfinał, potem półfinał, ale w walce o medale miał bardzo wymagających rywali, bowiem przyszło mu się zmierzyć z Ustiugowem, Northugiem, Kroghiem, Klaebo i Finem Hakolą. Włoch przez dłuższy czas utrzymywał się w środku stawki i nie wyrywał się na prowadzenie, ale na finiszu przeprowadził atak, na który przeciwnicy nie znaleźli odpowiedzi. Pellegrino przeciął linię mety jako pierwszy i mógł świętować pierwszy w karierze złoty medal mistrzostw świata. Srebro wywalczył Siergiej Ustiugow, a brąz 20-letni Johannes Hoesflot Klaebo.

Z dobrej strony w sprincie pokazał się Maciej Staręga. Reprezentant Polski był drugi w swoim biegu ćwierćfinałowym, a rywalizację w półfinale przegrał na finiszu z dwoma Finami. Ostatecznie Staręga został sklasyfikowany na ósmej pozycji.

Wyniki

Źródło: informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.