MŚ w Lahti: Obie polskie drużyny z awansem do finału sprintu drużynowego

fot. M.Król.
fot. M.Król.

Dwa polskie zespoły wystąpią dziś w finałach sprintu drużynowego na MŚ w Lahti. Skutecznie przez półfinał przebrnęły Ewelina Marcisz i Justyna Kowalczyk oraz dwójka mężczyzn Maciej Staręga i Dominik Bury. 

Polki – Ewelina Marcisz i Justyna Kowalczyk biegły w drugim półfinale kobiet. W pierwszym wystąpiły drużyny Norwegii, Szwajcarii, Finlandii, Słowenii, Włoch, Kanady, Czech, Ukrainy i Australii. Walka o zwycięstwo rozstrzygnęła się między ekipami Norwegii (Heidi Weng, Maiken Carspersen Falla) i Finlandii (Aino Kaisa Saarinen, Kerttu Niskanen. Na ostatniej zmianie Maiken Caspersen Falla zostawiła na podbiegu Niskanen i samotnie przecięła linię mety. Finka dobiegła na drugim miejscu. Kolejne pozycje zajęły Szwajcarki (Nadine Fähndrich, Laurien Vad Der Graff), Włoszki, Słowenki, Czeszki, Kanadyjki, Ukrainki i Australijki.

W półfinale z udziałem Polek wystąpiły również USA, Szwecja, Niemcy, Rosja, Białoruś, Austria i Kazachstan. Cztery drużyny: USA, Szwecja, Rosja i Niemcy biegły cały czas blisko siebie, pozostałe mogły walczyć tylko o piąte miejsce. Jedynie na chwilę do tej czwórki zbliżyła się Justyna Kowalczyk, ale później Polki znów zostały w tyle. Na finiszu najlepsze okazały się Rosjanki (Julia Biełorukowa, Natalia Matwiejewa), drugie miejsce zajęły Amerykanki (Sadie Bjornsen, Jessica Diggins), trzecie Szwedki (Stina Nilsson, Ida Ingemarsdotter), a czwarte Niemki. Polki były piąte ze stratą 33 sekund, ale uzyskały awans do finału. Na dalszych miejscach były reprezentantki Białorusi, Kazachstanu i Austrii.

W finale pobiegną zatem Norwegia, Finlandia, Szwajcaria, Włochy, Słowenia, Rosja, USA, Szwecja, Niemcy i Polska.

Pierwszy półfinał mężczyzn odbył się z udziałem Polaków – Dominika Burego i Macieja Staręgi. Polacy zajęli piąte miejsce tuż za reprezentacją Niemiec. Najlepsza trójka tego biegu to Norwegia (Johannes Klæbo, Emil Iversen), Szwecja (Emil Jönsson i Teodor Peterson) i Włochy (Dietmar Noeckler, Federico Pellegrino). Do Norwegów Polacy stracili 14 sekund. Miejsce szóste zajęli Francuzi.

Drugi półfinał zakończył się wygraną Finów (Sami Jauhojärvi, Iivo Niskanen). Drudzy byli Rosjanie (Nikita Kriukow, Siergiej Ustiugow), a trzeci Kanadyjczycy (Alex Harvey, Len Valjas). Miejsce czwarte zajęli reprezentanci USA, a piąte Szwajcarzy. Te pięć drużyn uzyskało wyraźną przewagę około 10 sekund nad resztą stawki. Na szóstym miejscu zostali sklasyfikowani Czesi, na siódmym Słoweńcy, na ósmym Białoruś, a na dziewiątym Kazachstan. Na kolejnych miejscach dobiegli reprezentanci Australii, Rumunii i Islandii.

Awans do finału sprintu drużynowego mężczyzn awans uzyskali Norwegowie, Szwedzi, Finowie, Włosi, Niemcy, Polacy, Rosjanie, Kanadyjczycy, Amerykanie oraz Szwajcarzy.

źródło: informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.