MŚ w Lahti: Niskanen ze złotem na 15 km klasykiem

fot. alchetron.com

fot. alchetron.com

Fin Iivo Niskanen okazał się najlepszy podczas biegu na 15 km stylem klasycznym rozgrywanym na Mistrzostwach Świata w Lahti. Srebro powędrowało do Martina Johnsruda Sundby’ego, a brąz zdobył Niklas Dyrhaug. Najlepszy z Polaków był 41. Dominik Bury.

Niskanen bardzo dobrze rozpoczął bieg. Na pierwszym pomiarze był czwarty z niewielką stratą do prowadzącego Klaebo. Szybko wyszedł jednak na prowadzenie, a strata rywali do niego rosła w zastraszającym tempie. Momentalnie jasne stało się, że jedynym zawodnikiem, który mógłby zagrozić Finowi jest drugi Sundby. Strata Norwega była jednak za duża. Po 9,5 km wynosiła ponad 25 sekund. Norweg zawzięcie odrabiał brakujące sekundy, jednak nie zdołał dogonić Fina. Ten pojawił się na mecie z czasem 36:44.0 i spokojnie oczekiwał na swojego rywala, przy akompaniamencie szczęśliwej publiczności skandującej jego imię.

Ostatecznie Sundby stracił do Niskanena 17,9 s. Strata trzeciego Dyrhauga była już znacznie większa i wyniosła 31,3 s. Tuż za podium uplasował się świetnie spisujący się na trasie Alexander Bessmertnykh. Rosjanin po 12,2 km był jeszcze trzeci. Osłabł jednak na ostatnich kilometrach i ostatecznie stracił medal na rzecz Norwega. Na piątym miejscu sklasyfikowano ex aequo Rosjanina Andreya Larkova i Norwega Didrika Toensetha. Siódmy był Alexey Poltoranin, ósmy Sami Jauhojaervi, a obrońca tytułu z Falun Johan Olsson uplasował się na dziewiątej pozycji. Czołową dziesiątkę dopełnił Calle Halfvarsson.

Spośród Polaków najlepiej poradził sobie Dominik Bury. Debiutant na mistrzowskiej imprezie bardzo dobrze rozpoczął bieg, przez dłuższą chwilę znajdował się nawet na prowadzeniu. 41. miejsce to dla młodego zawodnika spory sukces. Jan Antolec był 60., Paweł Klisz 64., a Maciej Staręga niestety nie ukończył biegu.

Źródło: informacja własna

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.