MŚ w Lahti: Marit Bjoergen mistrzynią świata na 10 km, Kowalczyk bez medalu

fot. Irek Trawka

Marit Bjoergen została mistrzynią świata na 10 km stylem klasycznym podczas Mistrzostw Świata w Lahti. Justyna Kowalczyk kończy rywalizację bez medalu, na 8. miejscu. 

Marit Bjoergen nie dała dzisiaj rywalkom najmniejszych szans. Norweżka prowadziła na wszystkich pomiarach czasu i systematycznie powiększała przewagę nad konkurentkami. Ostatecznie na mecie wyprzedziła prowadzącą Szwedkę Charlottę Kallę o 41 s. Reprezentantka Szwecji od początku swojego biegu prowadziła i utrzymała mocne tempo. Nie wystarczyło to jednak na świetnie dysponowaną Bjoergen. Brązowy medal wywalczyła kolejna reprezentantka Norwegii Astrid Jacobsen, która przed biegiem nie była stawiana w gronie ścisłych faworytek. Jacobsen do zwyciężczyni straciła 55,5 s, natomiast to Kalli 14,5 s.

Tuż za podium wylądowała jedna z faworytek dzisiejszego biegu Heid Weng (+1:13.8). Piąte miejsce zajęła Szewdka Anna Haag, a czołową szóstkę zamknęła najlepsza z Finek Kerttu Niskanen (+ 1:23.7). Dopiero siódmą lokatę zajęła główna faworytka gospodarzy Krista Parmakoski. Finka, która w ostatnim biegu w Pucharze Świata na 10 km klasykiem walczyła do końca o zwycięstwo z Marit Bjoergen, dzisiaj straciła do niej aż 1:31.4.

To niestety nie był dzień Justyny Kowalczyk. Polka na kolejnych pomiarach czasu powiększała swoją stratę do Charlotte Kalli. Na metę dobiegła z czasem 26:59.4, który był identyczny z czasem Ingvild Flugstad Oestberg. Do Bjoergen straciła 1:34.5, a do medalu zabrakło 39 s.

Oprócz Justyny Kowalczyk w dzisiejszym biegu wystartowały jeszcze trzy Polki. Najlepiej z nich wypadła Kornelia Kubińska, która zajęła 40. miejsce. Dwie lokaty niżej uplasowała się Ewelina Marcisz. Martyna Galewicz zajęła 53. lokatę.

Pełne wyniki biegu na 10 km

źródło: informacja własna 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.