MŚ w Lahti: Kresimir Crnković zwycięzcą kwalifikacji

16:05, 22.02.2017 Kamil Karczmarek

fot: wikimedia.org fot: wikimedia.org

69 biegaczy walczyło o awans do biegów dystansowych na mistrzostwach świata w Lahti. Najszybszy był reprezentant Chorwacji Kresimir Crnković.

Wśród 69 zawodników będących na liście startowej znaleźli się reprezentanci państw tj. Grecja, Islandia, Mongolia, Ekwador, Kolumbia, Wenezuela czy Trynidad i Tobago. Biegacze mieli do pokonania 2 rundy po 5 kilometrów. Na starcie nie stanęli Łotysz Gints Lulis i 3 reprezentantów Czarnogóry.

Rywali zdeklasował Chorwat Kresimir Crnković, który aż o 55 sekund pokonał drugiego Litwina Deividasa Kliseviciusa. Zwycięzca eliminacji fantastycznie pobiegł w drugiej części trasy. Trzecie miejsce ze stratą ponad minuty zajął Achbadrakh Batmunkh z Mongolii.

Awans do biegu dystansowych wywalczyło 10 zawodników. Oprócz wymienionej wyżej trójki byli to również Irańczyk, Belg, Turek, Brytyjczyk, Grek i 2 Duńczyków. 11. miejsce, czyli pierwsze nie dające awansu zajął Tadevos Poghosyan z Armenii.

Zawodnikiem, który po biegu zostanie długo zapamiętany jest Adrian Solano. Wenezuelczyk miał duże problemy z pokonywaniem trasy. Najpierw spóźnił się na start po czym wywrócił się już na pierwszym zakręcie. Potem zaliczył jeszcze wiele wywrotek. Ostatecznie Adrian Solano po pokonaniu 5 kilometrów wbiegł na metę.

Podobnie jak Wenezuelczyk w połowie dystansu bieg zakończył również Irańczyk Yaghoob Kiashemshaki. Do mety nie pobiegł także Sveatoslav Maliutin z Mołdawii.