fot. Irek Trawka

Marit Bjoergen wygrała bieg na 30 kilometrów stylem dowolnym, ostatni akord rywalizacji kobiet na mistrzostwach świata w Lahti. Dla 36-latki to czwarty złoty medal wywalczony w Finlandii. Norweżka wyprzedziła swoje rodaczki: Heidi Weng i Astrid Uhrenholdt Jacobsen. Na 24. pozycji finiszowała Kornelia Kubińska.

Pierwsze kilometry sobotniej rywalizacji toczyły się w niezbyt szybkim tempie. Biegaczki przemieszczały się w zwartej grupie, a różnice pomiędzy nimi były mierzone w setnych sekundy. Mniej więcej na półmetku biegu stworzyła się czołówka składająca się z kilkunastu zawodniczek. Na jej czele znajdowała się Marit Bjoergen, a na samym końcu Niemka Stefanie Boehler, która jednak dość szybko straciła kontakt z najlepszymi tego dnia biegaczkami.

Po dwudziestu kilometrach czołówka zmniejszyła się do dziesięciu zawodniczek, ale nadal ton rywalizacji nadawały Norweżki i Szwedki. Na prowadzeniu na zmianę pojawiały się Charlotte Kalla i Marit Bjoergen, natomiast w środku grupy była Heidi Weng, która nie chciała tracić sił potrzebnych na finisz. Wysokie miejsce utrzymywała również Anna Haag i Teresa Stadlober, która była jedną z największych pozytywnych niespodzianek dzisiejszego biegu.

Decydujący dla losów złotego medalu okazał się być podbieg na 28 kilometrze. Szwedka Charlotte Kalla złamała kijek i zanim dostała nowy straciła kontakt z prowadzącymi zawodniczkami. Na prowadzenie wysunęła się Bjoergen, ale nawet na krok nie chciała zostawać Heidi Weng, dla której dzisiejszy bieg był ostatnią szansą na indywidualny medal mistrzostw świata w Lahti. Dystans do liderek zaczęła także tracić Krista Parmakoski i rewelacyjna Teresa Stadlober.

Przed wjazdem na stadion było już jasne, że podium będzie w całości norweskie. Na ostatnim zakręcie błąd popełniła Weng, która, aby zachować szanse na złoty medal, chciała wyprzedzić Bjoergen. Młodsza z Norweżek pojechała jednak zbyt szeroko przez co wytraciła prędkość i szansę na nawiązanie walki ze swoją bardziej doświadczoną rywalką. Na finiszowej prostej Weng musiała jeszcze stoczyć sprinterski pojedynek z Astrid Uhrenholdt Jacobsen, ale wyszła z niego zwycięsko po analizie fotokomórki. Dwie sekundy wcześniej linię mety przecięła Bjoergen zdobywając swoje czwarte złoto na tych mistrzostwach świata.

Czwarta lokata również przypadła reprezentantce Norwegii. Ragnhild Haga straciła do zwyciężczyni niespełna osiem sekund. Piąta była Jessica Diggins, szósta Krista Parmakoski, siódma Charlotte Kalla, ósma Teresa Stadlober, dziewiąta Anna Haag, a dziesiątkę zamknęła Julia Tchekaleva. Z dobrej strony, po raz kolejny na mistrzostwach w Lahti, pokazała się Kornelia Kubińska. Polka została sklasyfikowana na 24. pozycji.

Wyniki

Źródło: informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.