MŚ w Lahti: Całe niemieckie podium w kombinacji norweskiej

13:30, 24.02.2017 Franek Damboń Aktualizacja: 15:48, 24.02.2017

Winner Johannes Rydzek of Germany, left, and second placed Eric Frenzel of Germany cross the finish line during the Nordic Combined World Cup competition in Seefeld, Austria, Friday, Jan. 27, 2017. (AP Photo/Matthias Schrader) ORG XMIT: MAS129 fot. AP Photo/Matthias Schrader

Historia rodzi się na naszych oczach. Tak można podsumować dzisiejsze zawody w kombinacji norweskiej, gdzie wszystkie medale zgarnęła reprezentacja Niemiec. Z dobrej strony spisał się Adam Cieślar, który zajął 29. miejsce.

Złoto zdobył Johannes Rydzek. Dla Niemca to trzecie zwycięstwo na Mistrzostwach Świata i drugie w Gundersenie na imprezach rangi mistrzowskiej w narciarstwie klasycznym.  Po skoku dzisiejszy triumfator zajmował 2. miejsce, z 14 sekundową stratą do liderującego Erica Frenzela, który ostatecznie zdobył srebrny medal. 25-letni Rydzek szybko odrobił straty do lidera i obu zawodników szybko uciekło pozostałym rywalom. W późniejszej fazie biegu Johannesa Rydzek wyprzedzał swojego kolegę z drużyny Erica Frenzela o 9 sekund by na mecie o 14,6 sekundy wyprzedzić srebrnego medalistę.

W peletonie o medal walczyli kolejni reprezentacji Niemiec - Manuel Faisst i Bjoern Kircheisen wraz z Austriakami oraz młodym Estończykiem Kristianem Ilvesem, który szybko stracił wysokie miejsce. Ostatecznie Bjoern Kircheisen zdobył brązowy medal (+ 30 s), a czwarte miejsce zajął Manuel Faisst (+ 32,2 s), który minimalnie wyprzedził Japończyka Akito Watabe (+ 32,3 s).

Polacy, którzy po skokach zajmowali 19. (Adam Cieślar - (+ 2:08.9 s)) i 36. miejsce (Paweł Słowiok - (+ 2:36.6 s)) podczas biegu spadli o kilka lokat. Najlepszy polski kombinator norweski przez niemal całą rywalizacje na trasie biegowej utrzymywał miejsce w trzeciej dziesiątce, jednak pod koniec osłabł i ostatecznie dobiegł na metę zajmując 29. miejsce. Paweł Słowiok, który w początkowej fazie rywalizacji był na 29. pozycji na mecie uplasował się na 37. lokacie.