MŚ w biathlonie – Pokljuka 2021. Sztafety w przededniu zakończenia czempionatu (listy startowe)

fot. M.Król

Najważniejsza biathlonowa impreza sezonu 2020/2021 powoli dobiega końca. Do rozdania pozostały jeszcze cztery komplety medali. W sobotę o dwa z nich biathlonistki i biathloniści powalczą w biegach sztafetowych. Które z drużyn zaprezentują się najlepiej w rywalizacji zespołowej? Jak spiszą się Polki i Polacy?

fot. M.Król

Po dniu przerwy zawodniczki i zawodnicy ponownie staną do walki o medale 52. Mistrzostw Świata w Biathlonie, które w bieżącym roku odbywają się w słoweńskiej Pokljuce. Tym razem – w przededniu zakończenia imprezy – rywalizować będą oni w biegach sztafetowych. Wśród pań tytułu mistrzowskiego z Anterselvy bronić będzie ekipa Norwegii, natomiast wśród panów – drużyna Francji.

W sobotę jako pierwsze do rywalizacji przystąpią panie. Każda z zawodniczek biorących udział w zawodach będzie musiała pokonać dystans 6 kilometrów, a także odbyć dwie wizyty na strzelnicy. Łącznie do udziału w zmaganiach zgłosiły się dwadzieścia trzy drużyny. W walce o złoty medal powinny się liczyć przede wszystkim ekipy: Szwecji, Norwegii, Niemiec oraz Rosyjskiego Związku Biathlonu (pod taką nazwą startują reprezentanci Rosji na trwającym czempionacie), które zwyciężały w biegach sztafetowych, mających miejsce w sezonie 2020/2021. Groźne winny być także Francuzki, Białorusinki czy Włoszki.

O jak najlepszy występ z pewnością postarają się także podopieczne trenera Michaela Greisa, które wystąpią w składzie: Kinga Zbylut, Monika Hojnisz-Staręga, Kamila Żuk oraz Anna Mąka. Przed rokiem na imprezie tej rangi Biało-Czerwone uplasowały się na siódmej lokacie. Wówczas zamiast Anny Mąki na ostatniej zmianie biegła Magdalena Gwizdoń. W bieżącym sezonie Pucharu Świata reprezentantki Polski ani razu nie znalazły się w czołowej dziesiątce. Dwukrotnie były trzynaste, raz czternaste i raz piętnaste. Jak będzie tym razem?

Lista startowa biegu sztafetowego kobiet

Po emocjach związanych z rywalizacją pań czeka nas tylko chwila wytchnienia. W godzinach popołudniowych walkę o kolejne medale mistrzostw globu stoczą bowiem mężczyźni. Podobnie jak panie, także i panowie dwukrotnie pojawią się na strzelnicy, jednakże zamiast dystansu 6 kilometrów, każdy z nich będzie musiał pokonać 7,5 kilometra. Do faworytów sobotniej sztafety należy zaliczyć między innymi: Norwegów, Francuzów, Szwedów, Niemców czy zawodników startujących pod szyldem Rosyjskiego Związku Biathlonu.

W gronie dwudziestu siedmiu ekip zgłoszonych do biegu sztafetowego mężczyzn jest także reprezentacja Polski. Podopieczni trenera Andersa Briatliego pobiegną w składzie: Andrzej Nędza-Kubiniec, Grzegorz Guzik, Marcin Szwajnos i Tomasz Jakieła. W ubiegłym roku na czempionacie we Włoszech Polacy uplasowali się na szesnastej pozycji. W trwającym sezonie w czterech tego typu startach najlepszym uzyskanym przez nich rezultatem była dziewiętnasta lokata.

Lista startowa biegu sztafetowego mężczyzn

Rywalizacja pań rozpocznie się w sobotę o godzinie 11:45. Na godzinę 15:00 zaplanowano z kolei bieg sztafetowy panów.

Szczegółowy program MŚ w biathlonie można znaleźć tutaj.

Więcej o MŚ w Pokljuce znajdziecie klikając poniżej:

Źródło: informacja własna