MŚ w biathlonie – Pokljuka 2021. Rząd nie pozwolił Chińczykom na start

fot. Pennsylvania National Guard / CC BY NC ND

Przykre wieści docierają do nas ze świata biathlonu. Z powodu pandemii koronawirusa, w zbliżającym się czempionacie globu, udziału nie wezmą Chińczycy. Ich sportowcy otrzymali zakaz opuszczania kraju.

fot. Pennsylvania National Guard / CC BY NC ND

Gospodarze przyszłorocznych Zimowych Igrzysk Olimpijskich nie wezmą udziału w biathlonowych mistrzostwach świata, które mają rozpocząć się w przyszłym tygodniu. W wyprawie do słoweńskiej Pokljuki przeszkodziła im decyzja rządu. Trener Ole Einar Bjoerndalen oraz jego asystentka Darja Domraczewa prosili polityków o zmianę postanowienia, ale nic z tego nie wyszło.

Rząd tłumaczy, że wszystko przez względy zdrowotne. Może jednak chodzić także o kwestie polityczne, wszak sportowy w Chinach to zazwyczaj także członkowie armii. Bjoerndalen, któremu powierzono przygotowanie reprezentacji do przyszłorocznych igrzysk obawia się, że decyzja wpłynie na efekt jego pracy.

– Pomijamy wszystkie zawody tej zimy, chińscy biathloniści będą mieli tylko zawody w grudniu 2021 i styczniu 2022, aby zdobyć punkty niezbędne do zakwalifikowania się do igrzysk – podkreśla najlepszy biathlonista w historii. Nawet jeśli jego zawodnicy wywalczą kwalifikacje, to bez sprawdzania się z resztą świata, trudno będzie rywalizować o wysokie miejsca w igrzyskach.

Źródło: fondoitalia.it

Mateusz Król
Obserwuj