MŚ w biathlonie – Pokljuka 2021. Ostatnia szansa na medal dla Hojnisz-Staręgi (listy startowe biegów masowych)

fot. M. Król

Trzydziestu najlepszych biathlonistów i biathlonistek na świecie zmierzy się jutro w wieńczących biathlonowe Mistrzostwa Świata biegach masowych. Historia pokazuje, że konkurencja ta obfituje w niespodzianki, a na jedną z nich – w postaci świetnego wyniku Moniki Hojnisz-Staręgi – liczą polscy kibice…

fot. M. Król

Trasa biegu ze startu wspólnego kobiet liczy 12.5 kilometra. Na jego starcie stanie siedem medalistek dotychczasowych konkurencji indywidualnych (wystartują z pierwszymi numerami), zawodniczki, które mieszczą się w czołowej “15” Pucharu Świata, a uzupełnieniem stawki są biathlonistki, którym co prawda nie udało się zdobyć medalu na imprezie sezonu, ale notowały dobre wyniki. W tym ostatnim gronie znajduje się Monika Hojnisz-Staręga, którą oglądać będziemy z numerem 22 na plastronie.

To właśnie bieg masowy jest ulubioną konkurencją Polki. Rok temu o włos minęła się z medalem (była 4.), a osiem lat temu w Novym Meście wywalczyła brązowy medal. Jak dotąd jest to jej jedyny krążek Mistrzostw Świata. Głównymi faworytkami do triumfu będą jednak znakomicie dysponowane Norweżki (obrończyni tytułu Marte Olsbu Roeiseland, Tiril Eckhoff, Ingvild L. Tandrevold). Swoją klasę w Pokljuce udowadnia też Niemka Franziska Preuβ, a wyjątkowo głodna sukcesu jest srebrna medalistka konkurencji sprzed roku, Dorothea Wierer. Włoszka nie zdobyła jeszcze indywidualnego medalu w 2021 roku.

Lista startowa – bieg masowy kobiet

Stawka mężczyzn w biathlonie jest wyjątkowo wyrównana, a wyniki MŚ – zaskakujące. Zawodnicy, których typowano na zdobywców 5-6 medali, jak bracia Boe, nie zdobyli jeszcze nawet jednego indywidualnego złotego krążka. Bieg masowy jest więc ostatnią okazją na zmazanie tej delikatnej rysy. Groźni będą Francuzi – Emilien Jacquelin zalicza drugie świetne mistrzostwa z rzędu. Nie należy też zapominać o Niemcu Arndzie Peifferze, który wygrał już w tym sezonie PŚ podobny bieg (w Hochfilzen), a w Pokljuce zdobył srebro w biegu na 20 kilometrów. W stawce 30 zawodników nie ujrzymy Polaków.

Lista startowa – bieg masowy mężczyzn

Start biegu kobiet zaplanowano na 12:30, a mężczyzn – na 15:15.

źródło: inf. własna

Szczegółowy program MŚ w biathlonie można znaleźć tutaj.

Więcej o MŚ w Pokljuce znajdziecie klikając poniżej:

Adrian Gerula