MŚ w biathlonie – Pokljuka 2021. Kapitalny występ i złoty medal Lisy Hauser. Hojnisz-Staręga 22.

Manzoni/IBU

Lisa Theresa Hauser po kapitalnym biegu i bezbłędnym strzelaniu została mistrzynią świata w biegu masowym. Po srebro sięgnęła Ingrid Tandrevold, a brąz najlepsza zawodniczka tego czempionatu Tiril Eckhoff. Monika Hojnisz-Staręga zakończyła zmagania w Pokljuce na 22. miejscu. 

Manzoni/IBU

Lisa Theresa Hauser dziś ukoronowała swój niesamowity sezon. Austriaczka tej zimy poczyniła ogromny postęp w biegu i to przyniosło świetne rezultaty. Podczas dzisiejszego biegu masowego na mistrzostwach globu w Pokljuce wystrzelała 20/20. Na trasie uzyskała szósty rezultat i sięgnęła po złoty medal. To oczywiście zdecydowanie najlepszy wynik 27-latki na imprezie rangi mistrzowskiej.

Bardzo udane starty w słoweńskiej miejscowości ma za sobą Ingrid Landmark Tandrevold. 24-letnia biathlonistka po brązie w biegu indywidualnym i złocie w sztafecie dziś wywalczyła srebrny krążek. Norweżka raz spudłowała, ale w biegu spisała się znakomicie – uzyskała drugi czas. 18,1 s straciła do królowej Pokljuki – brązowej medalistki Tiril Eckhoff. Liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata przez ostatnie tygodnie potwierdza bardzo wysoką formę. Z MŚ reprezentantka Norwegii wyjdzie z pięcioma medalami, w tym aż czterema złotymi. Dzisiaj sięgnęła po brąz, mimo trzech karnych rund.

Tandrevold i Eckhoff na mecie straciły do Hauser odpowiednio 21,7 i 23 sekundy. 0,6 s do podium straciła wielka przegrana tych mistrzostw Marte Olsbu Roiseland. To ta zawodniczka dominowała podczas czempionatu w Anterselvie. W tym roku nie zdobyła ani jednego indywidualnego krążka. Na finiszu w biegu masowym przegrała ze swoją koleżanką reprezentacji, a na strzelnicy tylko raz się myliła. Piątkę zamknęła Lisa Vitozzi. Włoszka po czwartym strzelaniu wybiegła na drugim miejscu, ale ostatnie koło pobiegła słabo. Dała się wyprzedzić trzem Norweżkom. Ostatecznie do triumfatorki z jedną karną rundą straciła 48,9 s.

Szósta na koniec rywalizacji w Pokljuce była Franziska Preuss (2 karne rundy), a siódma Hanna Oeberg (2). Ósme miejsce zajęła Dorothea Wierer (3), dla której to też znacznie słabsze mistrzostwa w porównaniu do ubiegłego roku. Włoszka wróci do domu bez ani jednego medalu. Blisko sprawienia sensacji była Baiba Bendika. Łotyszka do ostatniego strzelania miała szansę nawet na złoto, głównie dzięki strzelaniu 15/15. Niestety ostatecznie spudłowała dwukrotnie i spadła na i tak świetne dziewiąte miejsce. Dziesiątkę zamknęła Vanessa Hinz (1).

Dla Moniki Hojnisz-Staręgi ten bieg ułożył się źle od samego początku. 30-letnia Polka spudłowała już na pierwszym strzelaniu. Na drugim dołożyła dwie karne rundy, a trzecim jedną. Dopiero ostatni pobyt na strzelnicy okazał się w stu procentach skuteczny. Jedyna podopieczna Michaela Greisa w biegu masowym zakończyła zmagania na dwudziestej drugiej lokacie.

Wyniki biegu masowego

Szczegółowy program MŚ w biathlonie można znaleźć tutaj.

Więcej o MŚ w Pokljuce znajdziecie klikając poniżej:

Źródło: informacja własna