MŚ w biathlonie - Pokljuka 2021. Jacquelin drugi raz z rzędu mistrzem świata w biegu pościgowym

13:53, 14.02.2021 Marta Grzyb Aktualizacja: 14:31, 14.02.2021

Francuz, Emilien Jacquelin, zwyciężył w biegu pościgowym mężczyzn rozgrywanym na dystansie 12,5 kilometra w ramach mistrzostw świata, które w bieżącym roku odbywają się w Pokljuce. Srebrny medal w niedzielnej rywalizacji wywalczył Szwed, Sebastian Samuelsson, zaś trzecia lokata przypadła w udziale Norwegowi, Johannesowi Thingnesowi Boe. Polacy nie startowali.

© Manzoni/IBU

Po sztafecie mieszanej i biegach sprinterskich nadszedł czas na rozegranie kolejnej konkurencji 52. Mistrzostw Świata w Biathlonie, które w 2021 roku goszczą w słoweńskiej Pokljuce. W niedzielne popołudnie biathlonistów i biathlonistki czekała rywalizacja w biegach pościgowych. Jako pierwsi do walki o kolejne medale czempionatu stanęli panowie.

Pierwszym, który wystartował na trasę biegu pościgowego, był zwycięzca piątkowego sprintu, Szwed, Martin Ponsiluoma. 11 sekund po nim zmagania rozpoczął Francuz, Simon Desthieux, zaś kolejne 2 sekundy później rywalizację rozpoczął inny reprezentant "Trójkolorowych", Emilien Jacquelin, który przed rokiem w Anterselvie został mistrzem świata właśnie w biegu pościgowym.

Na wymagającej trasie w Pokljuce obrońca tytułu mistrzowskiego ponownie nie miał sobie równych. Genialna dyspozycja strzelecka (ani jednego błędu w strzelaniu oraz najkrótszy czas pobytu na strzelnicy) i przyzwoita forma biegowa (dwudziesty czas biegu) sprawiły, że Francuz po raz drugi z rzędu został złotym medalistą mistrzostw globu w biegu pościgowym. Za jego plecami trwała zażarta walka o drugą pozycję. Z niej zwycięsko wyszedł - także bezbłędny dziś - Sebastian Samuelsson ze Szwecji, który linię mety przekroczył 7,3 sekundy po zawodniku urodzonym w Grenoble. Podium uzupełnił lider klasyfikacji Pucharu Świata, Johannes Thingnes Boe. Norweg dwukrotnie musiał pokonać karną rundę. W efekcie rywalizację o srebrny medal przegrał on o 0,8 sekundy.

W czołowej szóstce uplasowali się jeszcze rodacy tryumfatora zawodów - Quentin Fillon Maillet (+ 32,5 sekundy) i Simon Desthieux (+ 41,9 sekundy), a także lider klasyfikacji biegu pościgowego w bieżącym sezonie zmagań pucharowych, Sturla Holm Laegreid (+ 57,9 sekundy). Strata kolejnych zawodników przekroczyła minutę. Na trzynastej pozycji niedzielne zmagania ukończył zwycięzca piątkowego sprintu, Martin Ponsiluoma.

W porównaniu do kolejności, w której startowali dziś zawodnicy, najwyższy awans zanotował Fabien Claude z Francji, który do rywalizacji przystępował z numerem czterdziestym drugim, zaś zakończył ją na dwunastej lokacie. Spośród sześćdziesięciu biathlonistów startujących w opisywanych zawodach dwóch (tj. Dimitar Gerdzhnikov i Klemen Bauer) - z powodu zdublowania - nie dobiegło do mety.

Na godzinę 15:30 zaplanowano początek biegu pościgowego pań, w którym wystartują dwie reprezentantki Polski.