MŚ w biathlonie – Pokljuka 2021. Czwarte złoto Laegreida na koniec czempionatu

Fot. © Manzoni/IBU

Sturla Holm Laegreid zwyciężył w ostatniej konkurencji biathlonowych Mistrzostw Świata 2021 w Pokljuce, któąbył bieg masowy mężczyzn. Pozostałe medale przypadły Johannesowi Dale i Quentinowi Fillonowi Mailletowi. Licząc biegi sztafetowe, to czwarty złoty medal młodego Norwega na mistrzostwach.

Fot. © Manzoni/IBU

Pierwsza wizyta na strzelnicy nie poszła po myśli jednego z faworytów, którym był Johannes Thingnes Boe. W pozycji leżącej spudłował dwukrotnie. Na prowadzeniu utrzymywał się Sturla Laegreid, przed dobrze spisującym się biegowo Lukasem Hoferem. Słabo strzelali Francuzi – Desthieux i Guigonnat biegli 150 metrów dodatkowego biegu.

Emilien Jacquelin prowadził przed drugim strzelaniem, ale spudłował… pięć razy – spadł na sam koniec stawki. Sześciu zawodników było bezbłędnych, a na czele widniało nazwisko gospodarza, Słoweńca Jakova Faka oraz Norwega Laegreida. Nie pudłowali też Samuelsson, Eder i Peiffer – cała piątka trzymała się razem na trasie. Odrabiał J.T. Boe, bezbłędne strzelanie poskutkowało awansem na początek drugiej dziesiątki.

Po trzecim strzelaniu trójka Laegreid, Fak i Eder zyskała ponaddwudziestosekundową przewagę nad Hoferem i Peifferem. Ostatecznie pogrążył się Johannes Boe, pudłując dwa razy.

Na ostatniej próbie czołowa trójka solidarnie pudłowała po razie, ale było wiadomo, że nikt nie dogoni Laegreida. Norweg urwał się Słoweńcowi i Austriakowi na trasie i z karnego ogródka wybiegł z przewagą 9 sekund nad Fakiem. Eder musiał uważać jeszcze na Quentina Fillona Mailleta i Johannesa Dale, którzy tracili do niego 10 sekund.

Okazało się, że i Eder, i Fak nie wytrzymali tempa. Laegreid niezagrożony zwyciężył, a walkę o drugie miejsce wygrał jego rodak, Dale. Trzeci dobiegł Fillion Maillet, czołową szóstkę uzupełnili Eder, Fak i Tarjei Boe.

Norwegowie ostatecznie zdobyli aż czternaście medali, w tym siedem złotych. To ta nacja pewnie zwyciężyła w klasyfikacji medalowej czempionatu.

Pełne wyniki

źródło: inf. własna

Szczegółowy program MŚ w biathlonie można znaleźć tutaj.

Więcej o MŚ w Pokljuce znajdziecie klikając poniżej: