MŚ w Anterselvie: Złoto dla Norweżek, Polki na siódmej pozycji

Marte Olsbu

fot. tv2.no

Marte Olsbu
fot. tv2.no

Norweżki wywalczyły złoty medal w kobiecej sztafecie podczas biathlonowych Mistrzostw Świata we włoskiej Anterselvie. Srebrny medal powędrował do Niemek, zaś brąz do Ukrainek. Polki zajęły wysokie, siódme miejsce.

Powtórzyła się sytuacja z Pjongczangu. Polki w składzie: Kinga Zbylut, Monika Hojnisz-Staręga, Kamila Żuk, Magdalena Gwizdoń wbiegały na ostatnią zmianę na pozycji liderek, a doświadczona Gwizdoń nie spisała się źle na strzelnicy – raptem cztery dobierania, ale to wystarczyło, by rywalki ją dobiegły i – wyprzedziły. Niemniej dzisiejszy bieg pokazał duży potencjał tej sztafety na przyszłość.

Zawody miały emocjonujący przebieg – pierwsze dwie zmiany to zdecydowana dominacja Włoszek, ale oczywiste było, iż Lisa Vittozzi i Dorothea Wierer górują klasą nad swoimi koleżankami z drużyny – i faktycznie Federica Sanfilippo i Michela Carrara słabo biegły i strzelały, co dało Włoszkom raptem dziesiąte miejsce. U zwycięskich Norweżek biegnących w składzie Synnoeve Solemdal, Ingrid Landmark Tandrevold, Tiril Eckhoff, Marthe Olsbu Roeiseland wręcz fatalnie (karna runda!) na strzelnicy spisywała się Eckhoff, ale Olsbu pokazała wielką klasę nie myląc się ani razu. Ogólnie zwyciężczynie przebiegły trasę w czasie 1:07:07.7 i z bezpieczną 10,7 sek. przewagą nad Niemkami (Karolin Horchler, Vanessa Hinz, Franziska Preuss, Denise Herrmann) cieszyły się ze złota. Ukrainki straciły 18,4 sek., a z medalu cieszyły się Anastasija Merkusyna, Julija Dżyma, Wita Semerenko i Olena Pidruszna. Następne miejsca zajęły Czeszki, Szwedki i Szwajcarki.

wyniki zawodów

źródło: własne