MŚ w Anterselvie: Sensacyjny triumf Jacquelina, Guzik z punktami

15:54, 16.02.2020 Jarosław Gracka Aktualizacja: 16:45, 16.02.2020

Photo Agence Zoom/Christophe PALLOT

Francuz Emilien Jacquelin został niespodziewanie mistrzem świata w biathlonowym biegu pościgowym. Na finiszu wygrał z faworyzowanym Johannesem Thingnesem Boe (Norwegia). Brązowy medal zdobył wczorajszy mistrz - Aleksander Łoginow. Grzegorz Guzik po dobrym starcie w sprincie znów zdobył punkty - był trzydziesty trzeci.

Jacquelin i Boe rozstrzygnęli sprawę na finiszu. Francuz (pojawił się jako szósty na trasie) miał 300 metrów mniej w nogach - nie pomylił się bowiem ani razu, zaś jego wielki rywal - dwa razy, dzięki czemu miał więcej siły i wygrał z czasem 31:15.2 raptem o 0,4 sek. nad Norwegiem - było to jego w ogóle pierwsze pucharowe zwycięstwo, a zarazem wielka niespodzianka. Boe, mimo porażki odniesionej wczoraj ("ledwie" piąta pozycja) był jednak faworytem. Łoginow do ostatniego strzelania prowadził, ale jedna pomyłka zaważyła na ostatecznym rezultacie - bezpiecznie dobiegł na trzecim miejscu ze stratą 23,9 sek. Medalu tym razem nie zdobył Martin Fourcade (wczoraj trzeci), dwa błędy na strzelnicy zadecydowały o stracie 46,3 sek. W minucie straty (53,9 sek.) zmieścił się też Niemiec Arnd Peiffer (siódmy wczoraj). Większą stratę mieli już starszy brat Johannesa - Tarjei Boe (1:12.5 min.), który startował jako czwarty i pomylił się dwa razy. Beznadziejnie dziś strzelał (sześć pudeł!), ale bardzo dobrze biegł wczorajszy wicemistrz Quentin Fillon Maillet (strata 1:25.9 min.). W "10" znalazł się jeszcze jeden Francuz - Simon Desthieux (+1:26.9 min., tylko jedno pudło i awans o dziesięć miejsc), a także Austriak Felix Leitner (+1:33 min., dwa pudła, utrzymana pozycja ze sprintu) i trzeci z Norwegów Vetle Sjaastad Christiansen (+1:58.4 min., jedno pudło i duży, bo aż o 23 miejsca awans względem sprintu).

Grzegorz Guzik wypadł nieco gorzej niż wczoraj - cztery pudła i spadł względem sprintu o dziewięć pozycji (+3:32.7 min.), ale i tak można mówić o sukcesie - to drugi start z rzędu z punktami. Największy awans zanotował dziś drugi obok Jacquelina bezbłędny dziś zawodnik - Austriak Simon Eder (z 37. na 12. miejsce). Największy spadek był udziałem Rosjanina Matwieja Jelisiejewa (aż o 43 pozycje - z 12. na 55.) - słabo strzelał (aż siedem pudeł) i równie słabo biegł. Najwięcej pudeł na strzelnicy - osiem - zanotowali reprezentujący Koreę Południową Rosjanin Timofiej Łapszyn i Słowak Simon Bartko.