MŚ w Anterselvie: Sensacyjny triumf Jacquelina, Guzik z punktami

Photo Agence Zoom/Christophe PALLOT

Francuz Emilien Jacquelin został niespodziewanie mistrzem świata w biathlonowym biegu pościgowym. Na finiszu wygrał z faworyzowanym Johannesem Thingnesem Boe (Norwegia). Brązowy medal zdobył wczorajszy mistrz – Aleksander Łoginow. Grzegorz Guzik po dobrym starcie w sprincie znów zdobył punkty – był trzydziesty trzeci.

Jacquelin i Boe rozstrzygnęli sprawę na finiszu. Francuz (pojawił się jako szósty na trasie) miał 300 metrów mniej w nogach – nie pomylił się bowiem ani razu, zaś jego wielki rywal – dwa razy, dzięki czemu miał więcej siły i wygrał z czasem 31:15.2 raptem o 0,4 sek. nad Norwegiem – było to jego w ogóle pierwsze pucharowe zwycięstwo, a zarazem wielka niespodzianka. Boe, mimo porażki odniesionej wczoraj (“ledwie” piąta pozycja) był jednak faworytem. Łoginow do ostatniego strzelania prowadził, ale jedna pomyłka zaważyła na ostatecznym rezultacie – bezpiecznie dobiegł na trzecim miejscu ze stratą 23,9 sek. Medalu tym razem nie zdobył Martin Fourcade (wczoraj trzeci), dwa błędy na strzelnicy zadecydowały o stracie 46,3 sek. W minucie straty (53,9 sek.) zmieścił się też Niemiec Arnd Peiffer (siódmy wczoraj). Większą stratę mieli już starszy brat Johannesa – Tarjei Boe (1:12.5 min.), który startował jako czwarty i pomylił się dwa razy. Beznadziejnie dziś strzelał (sześć pudeł!), ale bardzo dobrze biegł wczorajszy wicemistrz Quentin Fillon Maillet (strata 1:25.9 min.). W “10” znalazł się jeszcze jeden Francuz – Simon Desthieux (+1:26.9 min., tylko jedno pudło i awans o dziesięć miejsc), a także Austriak Felix Leitner (+1:33 min., dwa pudła, utrzymana pozycja ze sprintu) i trzeci z Norwegów Vetle Sjaastad Christiansen (+1:58.4 min., jedno pudło i duży, bo aż o 23 miejsca awans względem sprintu).

Grzegorz Guzik wypadł nieco gorzej niż wczoraj – cztery pudła i spadł względem sprintu o dziewięć pozycji (+3:32.7 min.), ale i tak można mówić o sukcesie – to drugi start z rzędu z punktami. Największy awans zanotował dziś drugi obok Jacquelina bezbłędny dziś zawodnik – Austriak Simon Eder (z 37. na 12. miejsce). Największy spadek był udziałem Rosjanina Matwieja Jelisiejewa (aż o 43 pozycje – z 12. na 55.) – słabo strzelał (aż siedem pudeł) i równie słabo biegł. Najwięcej pudeł na strzelnicy – osiem – zanotowali reprezentujący Koreę Południową Rosjanin Timofiej Łapszyn i Słowak Simon Bartko.

wyniki biegu pościgowego

MŚ w Anterselvie 2020: Program zawodów, wyniki, medaliści

MŚ w biathlonie 2020 – gdzie oglądać?

Skład reprezentacji Polski – tutaj

Historia polskich medali: biathloniści | biathlonistki

Wszystkie informacje o MŚ w biathlonie – Anterselva 2020 – znajdziesz tutaj