MŚ w Anterselvie: Olsbu Roeiseland z kolejnym złotem, Hojnisz-Staręga o włos od medalu

13:13, 23.02.2020 Julian Cieślak Aktualizacja: 13:53, 23.02.2020

Marte Olsbu fot. tv2.no

Marte Olsbu Roeiseland ze złotem w biegu masowym na 12,5 kilometra podczas mistrzostw świata w Anterselvie. Srebro padło łupem Dorothei Wierer, natomiast po brąz sięgnęła Hanna Oeberg. Monika Hojnisz-Staręga czwarta.

Marte Olsbu Roeiseland zwyciężyła w ostatniej kobiecej konkurencji na mistrzostwach świata w Anterselvie. Norweżka zdobyła złoty medal w biegu masowym na 12,5 kilometra, pokonując na ostatniej rundzie Dorotheę Wierer. 29-latka wróciła z dalekiej podróży i z dwoma pudłami na koncie po raz kolejny stanie na najwyższym stopniu podium podczas tych mistrzostw. Drugie miejsce zajęła wspominana Wierer, która oddała trzy niecelne próby. Włoszka była liderką po ostatnim strzelaniu, lecz osłabła i dobiegła na metę ze stratą 20,7 sekundy do triumfatorki. Trzecie miejsce wyrwała sobie - gorsza o 26,1 sekundy - Hanna Oeberg. Szwedka ostatnią pętlę pokonywała razem z Moniką Hojnisz-Staręgą. Polka cały czas dyktowała tempo, lecz w końcowej fazie, to Szwedka przypuściła atak, a podopieczna Michaela Greisa nie była w stanie odpowiedzieć. Naszej rodaczce ostatecznie do medalu zabrakło trzech sekund.

Piątą pozycję zajęła Julia Simon, która ze strzelnicy wybiegała razem z Oeberg i Hojnisz-Staręgą, lecz Francuzka była za słaba, by nawiązać walkę o medal. 23-latka straciła do Olsbu Roeiseland 45,1 sekundy i zaliczyła dwie karne rundy. Szósta była Jekatierina Jurłowa-Percht (+52,0 sek., 2 pudła), siódma Tiril Eckhoff (+1:00,2 sek., 4 pudła), ósma Franziska Preuss (+1:00,3 sek., 3 pudła), dziewiąta Lisa Theresa Hauser (+1:02,5 sek., 2 pudła), a czołową dziesiątkę uzupełniła Anais Bescond (+1:21,3 sek, 3 pudła).