MŚ w Anterselvie: Martin Fourcade najlepszy w biegu indywidualnym, dwóch Polaków z punktami Pucharu Świata

15:58, 19.02.2020 Kacper Wojciechowski Aktualizacja: 16:13, 19.02.2020

Zakończył się bieg indywidualny mężczyzn podczas Mistrzostw Świata w Anterselvie. Wygrał Martin Fourcade. Francuz zaliczył jedną karną minutę. Srebrny medal zdobył jego największy rywal Johannes Thingnes Boe, a brąz niespodziewanie Austriak Dominik Landertinger.

Martin Fourcade od początku rywalizacji mocno skupiał się na dokładnym strzelaniu. Francuz biegł szybko, jednak zostawiał rezerwy na ostatnie okrążenie. Był niemal bezbłędny, strzelił 19 razy celnie, ale nie wytrzymał presji ostatniego strzału i spudłował. Na jego szczęście wystarczyło to do mistrzostwa. Johannes Thingnes Boe zaliczył na pierwszym strzelaniu jedną karną minutę, potem dwukrotnie strzelał na czysto. Norweg nie trafił w jedną tarczę podczas ostatniej wizyty na strzelnicy i z dwoma dodatkowymi minutami było wiadome, iż nie wygra. Stracił do Francuza na mecie 57 sekund. Podium uzupełnił Dominik Landertinger. Austriak był bezbłędny niemal do samego końca, ale również nie wytrzymał ostatniego strzału i nie trafił. Gdyby nie to mógłby wyprzedzić Norwega, a tak zajął trzecie miejsce ze stratą do zwycięzcy 1:22,1 min. W tej konkurencji święcił największe swoje triumfy, w Pjongczang podczas Igrzysk Olimpijskich zdobył brązowy medal.

Kolejne miejsca zajęli Jakov Fak (+1:30.2 min), Benjamin Weger (+2:25.5 min), Tarjei Boe (+2:33.6 min), Quentin Fillon Maillet (+2:34.6 min), Leif Nordgren (+3:04.3 min), Johannes Dale (+3:20.1 min) i Sebastian Samuelsson (+3:35.3 min).

Bardzo dobrą postawę pokazali Polacy. Łukasz Szczurek zaliczył trzy karne rundy i był 37. (+5:35.0 min), Andrzej Nędza-Kubiniec dwukrotnie przestrzelił i zajął 39. miejsce (+5:59.7 min), a Grzegorz Guzik trafił 16 z 20 strzałów i uplasował się na 41. lokacie (+6:11.5 min)

Jedynym bezbłędnym biathlonista na dzisiejszej trasie był Amerykanin Leif Nordgren. Zajął on ostatecznie ósmą lokatą. Jest to jego najlepszy indywidualny wynik w karierze podczas mistrzostw świata.

Kolejne zawody już jutro. W Anterselvie zostanie rozegrana pojedyncza sztafeta mieszana. Start o godzinie 15:15.