MŚ w Anterselvie: Kto zaskoczył, kto zawiódł? Subiektywne podsumowanie mistrzostw (2)

Martin Fourcade (fot. goodfon.ru)

W poprzednim felietonie podsumowującym zakończone niedawno biathlonowe Mistrzostwa Świata w Anterselvie skupiliśmy się na zawodniczkach, które w jakiś sposób wyróżniły się podczas wspomnianej imprezy. Dziś zajmiemy się występami panów. 

Podobnie jak w przypadku analizy występów kobiet, dorobek medalowy nie był głównym kryterium oceny, a zarazem wyróżnienia zawodnika. Większe znaczenie miał tu “efekt zaskoczenia” i pobicie rezultatów uznawanych za realne do osiągnięcia przez biathlonistę.

Pozytywne niespodzianki MŚ – mężczyźni:

Émilien Jacquelin – przed mistrzostwami nie mógł być nawet pewien miejsca w składzie francuskiej sztafety. Jednak w pięciu biegach, w których wystąpił, zdobył niespodziewanie aż cztery medale – w tym dwa z najcenniejszego kruszcu. Dobrze spisał się już w sprincie, gdzie zajął siódme miejsce, a w biegu pościgowym sensacyjnie ograł na finiszu Johannesa Boe. 24-latek znajduje się w życiowej formie. Fakt, że trafił z nią na tak ważną imprezę, to niebywałe szczęście i dowód dobrze przeprowadzonego okresu przygotowawczego.

Martin Fourcade – nie tylko Jacquelin ucieszył francuskich kibiców podczas minionych mistrzostw. Wobec bardzo przeciętnej postawy kadry kobiet, to właśnie w nim upatrywano kandydata na dominatora imprezy. Nie dystansował rywali tak mocno jak na czempionatach w Ruhpolding czy Oslo, jednak dwa złote i brązowy medal to wynik godny szacunku. Pomimo bardzo dobrych występów utytułowany Francuz nosi się z zamiarem zakończenia kariery sportowej.

Johannes Thingnes Boe – to już nie ten sam Norweg, co w zeszłym sezonie – chciałoby się powiedzieć. Jednak mówienie o kimś, kto zdobywa trzy złote medale (i dwa srebrne) podczas MŚ, że odcina kupony od bogatej w sukcesy kariery, to spora przesada. To głównie jego dziełem jest srebrny medal męskiej sztafety Norwegii.

Felix Leitner – były mistrz świata juniorów coraz śmielej puka do szerokiej światowej czołówki. Austriak trzykrotnie zajmował miejsca w czołowej “10” biegów indywidualnych, a udane strzelanie na przestrzeni całych mistrzostw wskazuje, że nie przestraszył się stawki imprezy. Dominikowi Landertingerowi rośnie godny następca.

Negatywne niespodzianki MŚ – mężczyźni:

Tarjei Boe – teoretycznie nie ma się czego wstydzić. Nie wypadł z czołowej szóstki w żadnym z biegów i zdobył dwa medale. Jednak sporym zawodem jest fakt, że w żadnym z biegów indywidualnych nie stanął na podium. W wewnątrzrodzinnej rywalizacji tym razem wygrał Johannes.

Benedikt Doll – indywidualnie ani razu nie zmieścił się w dziesiątce, mimo faktu, że był typowany do zajmowania miejsc na podium. Miał przyprowadzić sztafetę niemiecką na pierwsze miejsce, ale jako lider drużyny nie wytrzymał presji. Karna runda w “stójce” spowodowała, że nasi zachodni sąsiedzi musieli zadowolić się brązowymi krążkami.

Vetle Sjåstad Christiansen – w trakcie dwóch weekendów przed MŚ nie wypadał poza czołową “10” Pucharu Świata. Impreza docelowa nie poszła jednak po jego myśli. Nie dopasował się do strzelnicy i był na niej bardzo niepewny. Poskutkowało to między innymi karną rundą w sztafecie, dzięki której być może Norwegowie stracili szanse na zwycięstwo.

Aleksander Łoginow – osoby, które przestały interesować się mistrzostwami na dwa dni przed ich końcem, mogą się zastanawiać, co autorowi artykułu na temat biathlonu, nomen omen, strzeliło do głowy. Złoty medalista sprintu negatywną niespodzianką? Jednak włoska policja, która w ostatnią sobotę skonfiskowała telefon i laptopa Rosjanina, miała ponoć uzasadnione podejrzenia dotyczące stosowania przez Łoginowa środków dopingujących. Gdyby pogłoski okazały się prawdziwe, nad Łoginowem widniałoby widmo długiego okresu dyskwalifikacji, byłby bowiem recydywistą. Rosjanin nie wystartował po zdarzeniu w niedzielnym biegu masowym, tłumacząc się niedyspozycją psychiczną.

MŚ w Anterselvie 2020: Program zawodów, wyniki, medaliści
MŚ w biathlonie 2020 – gdzie oglądać?
Skład reprezentacji Polski – tutaj
Historia polskich medali: biathloniści | biathlonistki
Wszystkie informacje o MŚ w biathlonie – Anterselva 2020 – znajdziesz tutaj

Adrian Gerula