MŚ w Anterselvie: Jak spiszą się polskie sztafety? (listy startowe)

fot. Bartosz Wlaźlak/PZBiath

Grzegorz Guzik (fot. Bartosz Wlaźlak/PZBiath)

Tegoroczne biathlonowe mistrzostwa świata w Anterselvie powoli zmierzają do końca. Zarówno panowie, jak i panie mają przed sobą jeszcze tylko bieg masowy i sztafety. Jutro odbędzie się rywalizacja w drugiej z wymienionych konkurencji, a na starcie obu biegów nie zabraknie polskich drużyn. Na jaki wyniki będzie je stać?

Jutrzejsze zmagania w Południowym Tyrolu zainaugurują panie, o 11:45 czasu polskiego. Na starcie zobaczymy 24 sztafety. Polki pobiegną z numerem 13, w składzie Kinga Zbylut, Monika Hojnisz-Staręga, Kamila Żuk i Magdalena Gwizdoń. Polska ekipa rozważała też wystawienie w składzie Joanny Jakieły. Postawiono jednak na bardziej doświadczoną Gwizdoń, która pobiegnie na ostatniej zmianie. W gronie faworytek do triumfu znajdują się obrończynie tytułu, Norweżki (Solemdal, Tandrevold, Eckhoff, Olsbu Roeiseland), Francuzki (Simon, Bescond, Aymonier, Braisaz) oraz Niemki – z których trzy (Preuβ, Herrmann i Hinz) zdobywały już medale podczas bieżącej imprezy. Z “drugiego szeregu” zaatakują Szwajcarki (trzy siostry Gasparin), Rosjanki i Włoszki, groźnie mogą być też Czeszki. Polki będą starały się wyrównać wynik, jaki osiągnęły podczas ostatnich MŚ – było to miejsce siódme. Realnie patrząc, sukcesem będzie dla nich miejsce w “10”.

lista startowa biegu kobiet

14:45 to godzina rozpoczęcia biegu sztafetowego mężczyzn. Spośród 27 drużyn zdecydowanymi faworytami do zdobycia medali będą ekipy z Norwegii, Francji, Rosji i Niemiec. Norwegowie bronią tytuł zdobytego przed rokiem, a aż trzech z czterech zawodników zgłoszonych do jutrzejszego biegu (Birkeland i bracia Boe) było członkami tamtej ekipy. Francuzi rok temu nie zdobyli medalu – podobna sytuacja w tym roku będzie ogromną niespodzianką. Polacy – Andrzej Nędza-Kubiniec, Grzegorz Guzik, Łukasz Szczurek i Marcin Szwajnos – wystartują z numerem 16. Rok temu podczas MŚ zajęli właśnie 16. miejsce – poprawę tego wyniku będzie można uznać za sukces.

lista startowa biegu mężczyzn

MŚ w Anterselvie 2020: Program zawodów, wyniki, medaliści
MŚ w biathlonie 2020 – gdzie oglądać?
Skład reprezentacji Polski – tutaj
Historia polskich medali: biathloniści | biathlonistki
Wszystkie informacje o MŚ w biathlonie – Anterselva 2020 – znajdziesz tutaj

źródło: inf. własna