MŚ w Anterselvie: Francuzi zdetronizowali Norwegów, Polacy na szesnastym miejscu

Photo: Sven Hoppe/dpa

Photo: Sven Hoppe/dpa

Reprezentanci Francji okazali się najlepsi w sztafecie 4×7,5 kilometra podczas biathlonowych mistrzostw świata w Anterselvie i wywalczyli pierwsze złoto w tej konkurencji od 2001 roku. Drugie miejsce zajęli broniący tytułu Norwegowie, a na najniższym stopniu podium stanęli Niemcy. Polacy finiszowali na szesnastym miejscu, czym powtórzyli wynik sprzed roku.

Sztafeta mężczyzn zakończyła się zwycięstwem Francuzów, którzy od początku rywalizacji utrzymywali się w ścisłej czołówce biegu. Po pierwszej zmianie w wykonaniu mistrza świata w biegu pościgowym Émiliena Jacquelina Trójkolorowi plasowali się na drugiej pozycji z niewielką stratą do prowadzących Niemców, na półmetku sytuacja była identyczna, bowiem liderowali Niemcy, a tuż za ich plecami biegli Francuzi. Pozostałe reprezentacje miały już dużo większą – ponad minutową – stratę do duetu nadającego ton rywalizacji.

Na trzeciej zmianie bardzo dobrze spisał się Arnd Peiffer, który wypracował kilkanaście sekund zapasu nad sztafetą Trójkolorowych. Niemcy nie utrzymali jednak prowadzenia do samego końca, bowiem presji nie wytrzymał biegnący w ostatniej grupie Benedikt Doll, który już podczas pierwszej wizyty na strzelnicy spudłował trzykrotnie, a w “stójce” poszło mu jeszcze gorzej i musiał pokonywać rundę karną. Gorszą dyspozycję rywala wykorzystał Quentin Fillon Maillet, który strzelał szybko, a co najważniejsze celnie. Dzięki temu reprezentant Francji na ostatnią rundę biegową wyruszył z ponad półminutową przewagą i na finiszowych metrach mógł pozwolić sobie na świętowanie sukcesu z kibicami. Trójkolorowi na złoty medal mistrzostw świata w sztafecie czekali od 2001 roku, gdy w w Pokljuce złoto wywalczyli Gilles Marguet, Vincent Defrasne, Julien Robert i Raphaël Poirée.

Srebrny medal w Anterselvie zdobyli broniący tytułu Norwegowie, którzy szanse na złoto stracili już na półmetku za sprawą kiepskiej dyspozycji Vetle Sjaastada Christiansena i Johannesa Dale. Biegnący jako trzeci Tarjei Boe nie zmniejszył straty do liderów, a startujący jako ostatni Johannes Thingnes Boe miał co prawda zdecydowanie najlepszy czas czwartej zmiany, ale to wystarczyło jedynie na srebrny medal. Norwegowie do triumfatorów stracili +21,5 sek. Trzecie miejsce zajęła niemiecka czwórka: Erik Lesser, Philipp Horn, Arnd Peiffer i Benedikt Doll, a tuż za podium sklasyfikowano Rosjan i Słoweńców.

Polacy po pierwszej zmianie za sprawą Andrzeja Nędzy-Kubińca plasowali się na trzynastym miejscu, po biegu Grzegorza Guzika byli na czternastej lokacie, a po zmianie Łukasza Szczurka spadli na siedemnastą pozycję. Jako ostatni na trasę w Anterselvie wyruszył Marcin Szwajnos, który przyprowadził naszą sztafetę na 16. pozycji, co jest powtórzeniem wyniku sprzed roku z mistrzostw świata w Östersund.

Wyniki

Źródło: informacja własna

MŚ w Anterselvie 2020: Program zawodów, wyniki, medaliści
MŚ w biathlonie 2020 – gdzie oglądać?
Skład reprezentacji Polski – tutaj
Historia polskich medali: biathloniści | biathlonistki
Wszystkie informacje o MŚ w biathlonie – Anterselva 2020 – znajdziesz tutaj