MŚ w Anterselvie: Dorothea Wierer z drugim złotem, Hojnisz-Staręga o krok od medalu

15:56, 18.02.2020 Jarosław Gracka Aktualizacja: 18:06, 18.02.2020

Dorothea Wierer okazała się najlepsza przed własną publicznością zdobywając złoty medal w biegu indywidualnym podczas Mistrzostw Świata w biathlonie w Anterselvie. Srebro dość niespodziewanie zdobyła Niemka Vanessa Hinz, zaś brąz Norweżka Marte Olsbu Roeiseland. Monika Hojnisz-Staręga była bliska medalu, ale dwa ostatnie pudła na czwartym strzelaniu uniemożliwiły jej to - ostatecznie Polka zajęła bardzo dobrą, szóstą pozycję.

Wierer pomyliła się na strzelnicy dwa razy, ale świetny bieg sprawił, iż z czasem łącznym 43:07.7 wyprzedziła lepiej strzelającą (tylko jedno pudło) Hinz o 2,2 sek, zaś również dwa razy pudłującą Olsbu o 15,8 sek. Następne zawodniczki miały również dodane dwie minuty: kolejno były to Szwedka Hanna Oeberg (+38,7 sek.), Niemka Franziska-Preuss (+1:03,4 min.) i Monika Hojnisz-Staręga (+1:10,1 min.). Szkoda, zwłaszcza iż pomyliła się dokładnie na dwóch ostatnich strzelaniach - pisząc bardziej obrazowo - po 18 strzałach była mistrzynią świata.

Raptem jeden błąd na strzelnicy dał nadspodziewanie wysokie, siódme miejsce Christinie Rieder z Austrii (+1:20,6 min.), zaś trzy pudła nie przeszkodziły szybko dziś biegnącej Czeszce Markecie Davidovej w zajęciu ósmego miejsca (+1:30,7 min), dla odmiany Kazaszka Galina Wiszniewska jako jedyna pokazała, iż można nie pomylić się na trasie ani razu - dało jej to bardzo dobre, dziewiąte miejsce (+1:31,4 min.), zaś pierwszą "10" zamknęła Eva Kristejn Puskarcikova z Czech (jedno pudło, strata 1:32,6 min.).

Na trasie oglądaliśmy jeszcze trzy Polki - wszystkie zajęły miejsca pod koniec stawki. Kinga Zbylut zaliczyła siedem pudeł na strzelnicy i ostatecznie została sklasyfikowana na pozycji 73 (+7:46,9 min.). Niestety zły dzień na strzelnicy miała Kamila Żuk - pomyliła się aż dziesięć razy i zajęła miejsce 84. - mocno poniżej oczekiwań (+9:04,9 min.), zaś Joanna Jakieła w debiucie na takim poziomie sportowym była 92. - zaliczyła aż 11 pudeł i straciła 11:41,3 min., niemniej ciężko mieć do debiutantki pretensje - wielkie starty jeszcze przed nią. Jako ciekawostkę warto dodać, iż najgorzej dziś strzelała ostatnia ze sklasyfikowanych zawodniczek (ukończyło 98 na 100) - Mongołka Ariuntungalag Enkhbayar.