MŚ w Altenbergu. Złote medale dla Humphries i Friedricha

W Altenbergu zakończyły się mistrzostwa świata w bobslejach i skeletonie. W historycznych zawodach w monobobach wygrała Kaillie Humphries. Sylwia Smolarek zajęła 22. miejsce. W bobslejowych czwórkach triumfował Francesco Friedrich.

Rywalizacja w monobobach i bobslejach rozpoczęła się już wczoraj. Więcej pisaliśmy o tym TUTAJ. Przed południem odbyły się dwa finałowe ślizgi monobobów, które zadebiutowały na mistrzostwach świata. Walka o pierwszy złoty medal w historii była bardzo ciekawa. Straty poniesione w pierwszym ślizgu odrabiała Kaillie Humphries. Reprezentantka Stanów Zjednoczonych w trzecim ślizgu odrobiła cztery setne sekundy do Stephanie Schneider i przed ostatnim ślizgiem miała 17 setnych przewagi nad Niemką. Tuż za Schnedier plasowała się kolejna z Niemek, Laura Nolte. Humphries jednak nie pozostawiła złudzeń, wygrywając ostatni przejazd z rekordem toru. Tym samym po triumfie w dwójkach zdobyła drugi złoty medal na tych mistrzostwach. Drugie miejsce ze stratą pół sekundy zajęła Schneider, a trzecia Nolte straciła 80 setnych.

Do finałowego ślizgu nie awansowała Sylwia Smolarek. Polka po pierwszym dniu była 22., ale w trzecim przejeździe spadła jeszcze za Lidiię Hunko z Ukrainy. Smolarek ostatecznie zakończyła zawody na 22. pozycji, bo sklasyfikowana nie została Breeana Walker. Australijka po wypadku w trzecim ślizgu nie przystąpiła do ostatniej części rywalizacji. Dzisiaj przez fragment trasy bokiem jechały także Anastazja Makarowa i Elana Meyers Taylor. Dla Amerykanki była to już druga wywrotka podczas tego weekendu. Mimo tego zajęła 15. miejsce.

Wyniki – monoboby

W czwórkach nie doszło do zmian na czołowych pozycjach. Po jedenasty indywidualny złoty medal mistrzostw świata sięgnął Francesco Friedrich. Niemiecki pilot wygrał trzeci i czwarty przejazd, powiększając jeszcze i tak już dużą przewagę nad rywalami. W mistrzowskim zespole jechali także: Thorsten Margis, Candy Bauer i Alexander Schueller. Drugich Austriaków z pilotem Benjaminem Maierem wyprzedzili o 79 setnych. Wynik Austriaka jest pozytywnym zaskoczeniem mistrzostw w czwórkach. Trzecie miejsce ze stratą 1,51 zajął Johannes Lochner. Nad czwartym Oskarsem Kibermanisem drugi z Niemców miał 16 setnych przewagi.