MŚ w Altenbergu: Kaillie Humphries mistrzynią świata

18:56, 22.02.2020 Kamil Karczmarek

Dwójki bobslejowe kobiet były pierwszą konkurencją, w której doszło do końcowego rozstrzygnięcia na mistrzostwach świata w Altenbergu. Triumfowała Kaillie Humphries. Sylwia Smolarek zajęła 16. miejsce.

Po pierwszym dniu Amerykanki (Kaillie Humphries i Lauren Gibbs) miały dużą przewagę. W trzecim ślizgu duet ze Stanów Zjednoczonych nieznacznie przegrał z Kim Kalicki i Kirą Lipperheide. Strata Niemek do liderek wynosiła jednak aż 19 setnych. To Humphries zdobyła swój medal złoty medal mistrzostw świata, ale pierwszy w barwach Stanów Zjednoczonych. Sensacyjnie drugie miejsce zajęła Kim Kalicki ze stratą 37 setnych. Mistrzyni świata juniorek jako jedyna z reprezentantek gospodarzy nie zawiodła. Stephanie Schneider na półmetku była 3., ale to słabym trzecim przejeździe spadła na 5. pozycję. Trzecia była Mariama Jamanka. Mistrzyni olimpijska w ostatnim ślizgu straciła przewagę nad czwartą Christine de Bruin. To właśnie Kanadyjki (de Bruin i mająca polskie korzenie Kristen Bujnowski) wywalczyły brązowy medal.

Sylwia Smolarek i Aleksandra Byczkowska po pierwszym dniu były na 16. miejscu i utrzymały tę lokatę na koniec mistrzostw. Polki wyprzedziły jedynie dwójki, które wczoraj zaliczyły upadki. Na szczęście polski duet bezpiecznie ukończył wszystkie przejazdy, uzyskując jednak najsłabsze wyniki. Smolarek poprawiała się znacząco w każdym przejeździe. W ostatnim ślizgu pojechała o 1,3 sekundy szybciej niż w pierwszym. Ostatecznie do Humphries straciła prawie 9 sekund.

Dwójki kobiet

Dzisiaj na niemieckim torze rozegrano także dwa pierwsze ślizgi zawodów mężczyzn. Francesco Friedrich zamknął sprawę rywalizacji o złoty medal praktycznie po pierwszej odsłonie zmagań. Niemiec zmierza po rekordowy, 6. złoty medal z rzędu. W pierwszym przejeździe ustanowił rekord toru - 54,00. Nad drugim Oskarsem Kibermanisem miał prawie pół sekundy przewagi. W drugim przejeździe Francesco Friedrich także miał najlepszy wynik. Za jego plecami plasują się jego rodacy. Drugi jest Nico Walther (+0,94),  trzeci Johannes Lochner (+1,09), a czwarty Richard Oelsner (+1,10). Kibermanis spadł na 5. miejsce, a do pozycji medalowej traci jedynie 3 setne. Ze względu na dominację Friedricha najciekawsza powinna być rywalizacja o srebro.