MŚ w Altenbergu. Czwarty tytuł Humphries w karierze, Polki dwudzieste

fot. International Bobsleigh & Skeleton Federation

Rozdano już pierwszy z siedmiu kompletów medali podczas bobslejowych Mistrzostw Świata rozgrywanych w niemieckim Altenbergu. W dwójkach kobiet najlepsze okazały się reprezentantki Stanów Zjednoczonych, Kaillie Humphries i Lolo Jones. Na ostatnim, dwudziestym miejscu zmagania ukończyły Sylwia Smolarek i Julia Słupecka.

Sylwia Smolarek (fot. International Bobsleigh & Skeleton Federation)

Pochodząca z Kanady, lecz reprezentująca USA Humphries obroniła tytuł wywalczony rok temu w tej samej miejscowości. Wówczas jej partnerką była Lauren Gibbs – w tym sezonie osobą odpowiedzialną za hamowanie i rozpędzanie bobsleja jest natomiast Lolo Jones. Zawodniczka ta osiągała w przeszłości sukcesy na stadionach lekkoatletycznych. Dziś do bogatej kolekcji trofeów dołożyła złoty krążek na jednej z najważniejszych, obok Igrzysk Olimpijskich, bobslejowych imprez. Z kolei dla Humphries jest to już czwarty tytuł, a pierwsze dwa wywalczyła broniąc barw kanadyjskich.

Amerykanki osiągały najlepszy czas w trzech z czterech ślizgów i wypracowały sobie 35 setnych sekundy przewagi nad srebrnymi medalistkami, Kim Kalicki i Ann-Christin Strack z Niemiec. Brązowy medal wywalczyły inne Niemki, Laura Nolte i Deborah Levi, które czterokrotnie uzyskiwały najlepszy czas startu.

Dla Sylwii Smolarek był to drugi start na Mistrzostwach Świata w tej konkurencji – rok temu była osiemnasta, a w sobotę zapewniła sobie 20. lokatę. Jej partnerka, Julia Słupecka, debiutowała w imprezie tej rangi. Polkom nie udało się pokonać żadnej załogi, a ich strata do mistrzyń świata wyniosła 8,71 sekundy (przeciętnie Smolarek i Słupecka traciły po 2,2 sekundy na ślizg).

Pełne wyniki – dwójki kobiet, MŚ 2021 (pdf)

Jutro poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w rywalizacji dwójek mężczyzn. Start trzeciego ślizgu zaplanowano na 14:30. Na półmetku rywalizacji prowadzą zdecydowani faworyci, którymi są Niemcy Francesco Friedrich i Andreas Schueller.

źródło: ibsf.org