MŚ U-23 w Whistler. Sprint dla Kahary i Evensena. Słaby występ Biało-Czerwonych

Screen - YouTube

Jasmin Kahara z Finlandii i Ansgar Evensen z Norwegii wywalczyli w Whistler złote medale młodzieżowych mistrzostw świata (U-23) w sprincie rozgrywanym stylem klasycznym. Poniżej oczekiwań spisały się reprezentantki Polski. Najlepsze z nich – Monika Skinder i Izabela Marcisz – rywalizację w zawodach zakończyły na fazie ćwierćfinałowej.

Screen – YouTube

Słaba postawa Biało-Czerwonych

Nie tak wyobrażaliśmy sobie występ Biało-Czerwonych w zawodach sprinterskich rozgrywanych w Whistler w ramach młodzieżowych mistrzostw świata (U-23). Spośród pięciorga zawodników i zawodniczek z Polski biorących udział w eliminacjach do ćwierćfinałów zakwalifikowały się jedynie Izabela Marcisz i Monika Skinder. Wśród pań awansu do czołowej trzydziestki nie wywalczyły Karolina Kaleta (35. rezultat) oraz Magdalena Kobielusz (44. wynik). U panów eliminacji nie przebrnął natomiast Sebastian Bryja (32. czas biegu).

Jako pierwsza z Polek o awans do półfinału walczyła Monika Skinder. Wicemistrzyni świata młodzieżowców w sprincie (Lygna 2022) zajęła jednak dopiero 4. miejsce w swoim biegu, co nie pozwoliło jej przejść do kolejnej fazy zmagań. W ślady swej reprezentacyjnej koleżanki poszła niestety Izabela Marcisz. Biegaczka klubu SS Prządki Ski w swoim ćwierćfinale uplasowała się na 3. pozycji. Ostatecznie Polki zostały sklasyfikowane na 14. (Marcisz) i 19. miejscu (Skinder).

Złoto dla Finki i Norwega

Niedzielne zmagania pań od początku przebiegały pod dyktando Jasmin Kahary. Urodzona w 2000 roku Finka najpierw nie miała sobie równych w eliminacjach, następnie osiągnęła najlepsze rezultaty w ćwierćfinale, półfinale oraz finale. W decydującym starciu o 0,71 sekundy wyprzedziła Norweżkę, Kristin Austgulen Fosnaes. Skład podium – ze stratą 1,16 sekundy do tryumfatorki – uzupełniła kolejna biegaczka kraju fiordów, Sigrid Leseth Foeyen. W czołowej szóstce uplasowały się także: Moa Hansson ze Szwecji, Nicole Monsorno z Włoch oraz kolejna z Norweżek, Ingrid Gulbrandsen.

Po paniach do walki o medale przystąpili panowie. W finałowym biegu najlepiej poradził sobie Norweg, Ansgar Evensen. Niespełna sekundę po nim linię mety przekroczyli dwaj Szwedzi – George Ersson i Emil Danielsson. Kolejne lokaty zajęli: Jonas Vika z Norwegii oraz Elia Barp i Alessandro Chiocchetti z Włoch.

Wyniki sprintu: kobiet | mężczyzn

Źródło: informacja własna