MŚ U-23 w Whistler. Mamy medal! Marcisz wicemistrzynią świata na 10 km

Screen - Youtube

Dużym sukcesem zakończył się dla Izabeli Marcisz bieg na 10 km stylem dowolnym podczas mistrzostw świata do lat 23 w Whistler. Reprezentantka Polski, w swoim ostatnim indywidualnym starcie, wywalczyła tytuł wicemistrzyni świata, przegrywając złoto z Niemką Helen Hoffmann o zaledwie sekundę. Na najniższym stopniu podium stanęła Norweżka Margrethe Bergane.

Screen – Youtube

Rywalizacja na dystansie 10 kilometrów stylem dowolnym podczas mistrzostw świata U-23 w Whistler była dla polskich biegaczek ostatnią szansą na zdobycie medalu tegorocznego czempionatu globu. Jedną z kandydatek do podium była Izabela Marcisz, która specjalnie odpuściła wtorkowe zmagania na 20 kilometrów techniką klasyczną by w pełni skoncentrować się na swoim koronnym dystansie.

Złoto o włos…

Taktyka obrana przez Polkę okazała się skuteczna. Marcisz od pierwszego punktu pomiaru plasowała się bowiem w okolicach pozycji medalowej i miała minimalną stratę do liderki. Na półmetku nasza reprezentantka była trzecia, ale do prowadzącej Helen Hoffmann traciła zaledwie cztery sekundy. 22-latka w drugiej części dystansu zdołała jeszcze przyspieszyć i na punkcie pomiaru usytuowanym trzysta metrów przed metą wyszła nawet na pierwsze miejsce, ale finiszowe metry lepiej pokonała Niemka, która wygrała z Polką o sekundę.

Na drugiej pozycji uplasowała się Izabela Marcisz, dla której jest to drugi w karierze – po złocie z Vuokatti – medal MŚ U-23. Trzecie miejsce zajęła Norweżka Margrethe Bergane, która prowadziła przez większą część dystansu, ale w końcówce dopadł ją kryzys, przez który straciła złoty medal. Reprezentantka Kraju Fiordów przegrała z Hoffmann o cztery sekundy. Czwarta była Lisa Lohmann (+14 sek), a piąta Sophia Laukli (+17 sek).

Na trasie pojawiły się jeszcze dwie Polki. Karolina Kaleta finiszowała na 32. pozycji (+2:47 min), a Magdalena Kobielusz uplasowała się na 42. miejscu (+3:25 min).

To drugi medal reprezentacji Polski na MŚJ i U-23 w Whistler. Dzień wcześniej brąz zdobył skoczek Jan Habdas.

Źródło: informacja własna