MŚ U-23 w Vuokatti. Izabela Marcisz mistrzynią świata na 10 km

13:28, 12.02.2021 Daniel Topczewski Aktualizacja: 16:21, 12.02.2021

Wielkim sukcesem dla Polski zakończył się bieg na 10 km stylem dowolnym podczas mistrzostw świata do lat 23 w Voukatti. Po złoty medal sięgnęła Izabela Marcisz. Srebro wywalczyła Szwedka Louise Lindstroem, a brąz Norweżka Hedda Oestberg Amundsen. Wśród mężczyzn z tytułu mistrza świata cieszył się Francuz Hugo Lapalus.

Izabela Marcisz, która w ubiegłym sezonie podczas czempionatu w Oberwiesenthal wywalczyła trzy medale mistrzostw świata w kategorii juniorów, była jedną z kandydatek do medalu w dzisiejszym biegu na 10 kilometrów stylem dowolnym i na trasie w Vuokatti potwierdziła swoje wysokie aspiracje. Reprezentantka Polski prowadzenie objęła po drugiej pętli i nie oddała go już do samego końca, odnosząc przekonujące zwycięstwo i zdobywając pierwszy w karierze tytuł mistrzyni świata w kategorii młodzieżowców.

Srebrny medal wywalczyła dziś Szwedka Louise Lindstroem, która przegrała z Marcisz o jedenaście sekund. Na najniższym stopniu podium stanęła Norweżka Hedda Oestberg Amundsen (+19,60 sek), a czwarta była Francuzka Flora Dolci. Piąte miejsce zajęła Amerykanka Sophia Laukli, a na szóstej pozycji sklasyfikowano Synne Arnsesen z Norwegii. Na siódmej i ósmej lokacie uplasowały się faworytki: Patricija Eiduka i Hailey Swirbul, które straciły do Marcisz ponad czterdzieści sekund.

W zawodach wystartowały jeszcze dwie Polki. Eliza Rucka zajęła 37. miejsce (+2:44 min), a Magdalena Kobielusz uplasowała się na czterdziestej dziewiątej pozycji (+4:23 min) w gronie pięćdziesięciu ośmiu startujących zawodniczek.

Wyniki biegu kobiet

Godzinę po paniach do walki o medale mistrzostw świata w kategorii młodzieżowców przystąpili panowie. Złoty medal wywalczył faworyt dzisiejszej rywalizacji - Francuz Hugo Lapalus. Reprezentant Trójkolorowych, który w tym sezonie kilka razy plasował się już w czołowej dziesiątce zawodów Pucharu Świata, finiszował z czasem 35:27,6 i wywalczył swoje pierwsze złoto w karierze.

Na drugim miejscu sklasyfikowany został reprezentant Niemiec Friedrich Moch, który stracił do Lapalusa trzynaście sekund. Brązowy medal wywalczył Norweg Iver Tildheim Andersen (+18,7 sek), a tuż za podium uplasował się Szwed William Poromaa (+20,9 sek).

W biegu na 15 kilometrów stylem dowolnym wystartowali także reprezentanci Polski, ale nie udało im się wywalczyć lokat w czołówce. Najlepiej z biało-czerwonych spisał się Mateusz Haratyk, który zajął czterdzieste siódme miejsce i stracił do triumfatora ponad trzy i pół minuty. Trzy lokaty niżej uplasował się Dawid Damian (+3:58,3 min), a na 59. pozycji finiszował Michał Skowron (+5:04,5 min).