MŚ U-23 w Lahti: Marija Istomina mistrzynią świata na dystansie 10 km stylem dowolnym, Agata Warło 42.

10:02, 23.01.2019 Daniel Topczewski Aktualizacja: 10:22, 23.01.2019

Marija Istomina została w fińskim Lahti mistrzynią świata U-23 na dystansie 10 kilometrów stylem dowolnym. Rosjanka dopiero w drugiej części dystansu zapewniła sobie złoty medal. Drugie miejsce zajęła reprezentantka gospodarzy Eveliina Piippo, a trzecia była Tiril Udnes Weng z Norwegii. Jedyna Polka w stawce, Agata Warło, była 42.

Bieg na 10 kilometrów stylem dowolnym w Lahti był drugą szansą w kategorii wiekowej U-23 na zdobycie medali. Marija Istomina była jedną z faworytek na tym dystansie, bowiem w tym sezonie już kilka razy notowała bardzo dobre rezultaty w Pucharze Świata (była 10. w cyklu Tour de Ski).

Rosjanka pierwsze kilometry pokonywała spokojnie, a mimo to przegrywała jedynie z Eveliiną Piippo. Na półmetku Istomina wyszła na prowadzenie, ale jej przewaga nad reprezentantką gospodarzy wynosiła niespełna sekundę. Pozostałe biegaczki traciły już dużo więcej i było jasne, że kwestia złotego medalu i tytułu mistrzyni świata U-23 rozstrzygnie się między Rosjanką i Finką.

Na szóstym kilometrze pozycję liderki cały czas utrzymywała Piippo, która była dopingowana przez fińskich kibiców. Na ostatnim punkcie pomiaru przed metą, usytuowanym na 9 kilometrze, z najlepszym wynikiem pojawiła się jednak Istomina. Rosjanka miała 0,9 sek przewagi nad Finką, co zwiastowało ogromne emocje na finiszowych metrach.

Ostatecznie złoty medal powędrował w ręce reprezentantki Sbornej, która wygrała z Eveliiną Piippo o dwie sekundy. Tylko te dwie biegaczki złamały granicę 26 minut na dystansie 10 kilometrów stylem dowolnym. Trzecie miejsce zajęła Norweżka Tiril Udnes Weng (+29,6), a czwarta była Katharina Hennig (+37,2). W dziesiątce znalazły się również: Kazaszka Tjuleniewa, Francuzka Claudel, Rosjanka Żerebiatiewa, Włoszka Comarella, reprezentantka Rosji Kirpiczenko i Norweżka Johansen.

W biegu na 10 kilometrów stylem dowolnym wystartowała jedna Polka - Agata Warło. Biegaczka z klubu NKS Trójwieś Beskidzka zajęła 42. miejsce i straciła do triumfatorki trzy minuty i 13 sekund.

Wyniki biegu

Wyniki serii próbnych i treningów w pozostałych dyscyplinach można znaleźć TUTAJ.