MP w Zakopanem. Żyła ze złotem. Rewelacyjne skoki juniorów

fot. M. Król

Piotr Żyła został letnim mistrzem Polski w skokach narciarskich. Po krążki sięgnęli także Klemens Murańka, Tomasz Pilch i Dawid Kubacki. W konkursie pań triumfowała Josephine Pagnier, a mistrzynią kraju została Kamila Karpiel, która uplasowała się na drugiej pozycji.

fot. M. Król

Na półmetku rywalizacji panów na czele tabeli plasował się Piotr Żyła (103,5 m). Po próbie na 102 metry drugą pozycję zajmował Klemens Murańka, który tracił do lidera cztery punkty. Czołową trójkę uzupełniał Kamil Stoch (100 m). Punkt za nim plasowali się ex aequo Stefan Hula i Dawid Kubacki, obaj wylądowali na 100 metrze. Szóstą lokatę zajmowali dwaj juniorzy – Jan Habdas, autor najdłuższego skoku pierwszej rundy (106,5 m), oraz Klemens Joniak (104 m). W czołowej dziesiątce znajdowali się także Jakub Wolny, Szymon Zapotoczny i Tomasz Pilch.

Po drugiej serii prowadzenie utrzymał Żyła i tym samym zdobył trzeci w swojej karierze indywidualny złoty medal letniego krajowego czempionatu. W rundzie finałowej przypieczętował swój triumf skokiem na 106 metrów. Srebrny medal wywalczył Murańka (104 m), zaś na najniższym stopniu podium uplasowało się dwóch zawodników – Dawid Kubacki (104 m) i Tomasz Pilch. Ten drugi na półmetku rywalizacji zajmował dziesiątą lokatę, jednak awansował po próbie na 106,5 metra. Piąty był Jakub Wolny, a szóstą pozycję utrzymał Jan Habdas.

Z dobrej strony zaprezentowali się inni też inni juniorzy. Czołową dziesiątkę zamknął Klemens Joniak, a czternasty był Szymon Zapotoczny. Szesnastą pozycję zajął Marcin Wróbel, trzy lokaty niżej uplasował się czternastoletni Kacper Tomasiak. Do drugiej serii awansował też jego rówieśnik, Łukasz Łukaszczyk, który zakończył rywalizację na dwudziestym ósmym miejscu.

Pełne wyniki konkursu panów

Po pierwszej serii w zawodach kobiet prowadziła Francuzka Josephine Pagnier, która oddała skok na 97 metrów. Na drugiej pozycji plasowała się najlepsza z Polek – Kamila Karpiel (94,5 m), a na trzeciej Nicole Konderla (93 m). Czwarta była Anna Twardosz (88 m), zaś piąta Kinga Rajda (86,5 m). Trzy kolejne lokaty zajmowały reprezentantki innych krajów – Julia Clair, Oceane Avocat Gros oraz Nina Lussi. Pierwszą dziesiątkę uzupełniały Joanna Szwab i Pola Bełtowska.

Finalnie Pagnier (100,5 m) obroniła zajmowaną na półmetku pozycję liderki. Mistrzynią Polski została Kamila Karpiel (96 m), która utrzymała drugą lokatę. Na podium krajowego czempionatu stanęły także Nicole Konderla i Kinga Rajda, które w konkursie zajęły odpowiednio czwartą i piątą lokatę. Przed Polkami uplasowała się jeszcze Julia Clair. Na kolejnych miejscach znalazły się Anna Twardosz, która próbą na 90 metrów przekreśliła swoje szanse na medal, Oceane Avocat Gros, Nina Lussi, Joanna Szwab i Pola Bełtowska.

Pełne wyniki konkursu pań

Źródło: informacja własna