MP w Zakopanem. Eliza Rucka i Dominik Bury ze złotymi medalami w biegach łyżwą

12:13, 23.01.2021 Mateusz Wasiewski Aktualizacja: 12:38, 23.01.2021

Eliza Rucka oraz Dominik Bury zostali złotymi medalistami Mistrzostw Polski w Zakopanem na dystansie odpowiednio 5 i 10 kilometrów stylem dowolnym. Srebra trafiły do Hanny Popko oraz Kamila Burego, a brązowe krążki do Magdaleny Kobielusz i Kacpra Antolca.

Po wczorajszych sprintach drużynowych przyszedł czas na pierwsze indywidualne zmagania o tytuł mistrza Polski. W Zakopanem odbyły się dziś bieg na 5 i 10 kilometrów techniką dowolną. W rywalizacji pań po złoto sięgnęła Eliza Rucka. Zawodniczka pochodząca z Istebnej zdecydowanie najlepiej pokonała pięciokilometrowy dystans. Drugą Hannę Popko 20-latka wyprzedziła o 38,1 sekundy. Zaledwie siedemnastoletnia biegaczka pokonała z kolei o 11,9 s trzecią Magdalenę Kobielusz. Czwarte miejsce zajęła Laura Legierska (+59,9), a piąte Zuzanna Fujak (+1:00,6).

Na starcie biegu mężczyzn stanęła cała kadra trenera Lukasa Bauera. Tytuł mistrza polski w biegu na 10 km stylem łyżwowym spodziewanie zdobył Dominik Bury. Srebro wywalczył Kamil Bury, który do swojego brata stracił 15,1 s. Po brązowy krążek sięgnął z kolei Kacper Antolec ze stratą 48 sekund do Dominika. Niespełna osiem sekund za Kacprem zmagania ukończył osiemnastoletni Sebastian Bryja. Piątkę zamknął Mateusz Haratyk (+56,6). Kolejni członkowie kadry narodowej uplasowali się na następujących miejscach: siódmy był Michał Skowron (+1:13), dziewiąty Maciej Staręga (+1:34,1), a trzynasty Dawid Damian (+2:22).

Jutro zawodnicy przystąpią do zmagań na dystansach stylem klasycznym. Panie pobiegną na 10, a panowie na 15 kilometrów. W stawce biegaczek podobnie jak dzisiaj zabraknie liderek kadry Martina Bajciciaka. Przebywają one bowiem na zgrupowaniu zagranicznym. Dla biegaczy te starty to z kolei rywalizacja o skład na MŚJ oraz MŚ u-23.