MP w Dusznikach-Zdroju. Bieg indywidualny dla Hojnisz-Staręgi i Jana Guńki

Bez niespodzianek zakończył się bieg indywidualny biathlonistek rozgrywany podczas pierwszego dnia mistrzostw Polski w Dusznikach-Zdroju. Złoty medal i tytuł mistrzyni kraju, z dużą przewagą, wywalczyła Monika Hojnisz-Staręga. Srebro zdobyła Kamila Żuk, a brąz niespełna 18-letnia Anna Nędza-Kubiniec. W rywalizacji mężczyzn triumfował medalista niedawnych młodzieżowych mistrzostw świata – Jan Guńka.

Piątkowe biegi indywidualne rozgrywane podczas mistrzostw Polski w Dusznikach-Zdroju odbywały się w nieco innym formacie niż tradycyjne biegi długie w Pucharze Świata. Dziś zawodniczki miały bowiem do pokonania dystans 12,5 kilometra (nie 15), a za każdy niecelny strzał doliczano im nie minutę, a 45 sekund.

Pierwszego dnia krajowego czempionatu najlepiej poradziła sobie faworytka mistrzostw, czyli Monika Hojnisz-Staręga. Polka spudłowała tylko dwa razy, a do tego dołożyła najlepszy czas biegu, co przy dużej liczbie pudeł pozostałych zawodniczek dało 29-latce pewne zwycięstwo i tytuł mistrzyni Polski. Liderka naszej kadry o ponad dwie minuty wyprzedziła Kamilę Żuk, która miała dziś jednak aż pięć niecelnych strzałów.

Na najniższym stopniu podium stanęła niespełna 18-letnia Anna Nędza-Kubiniec, która wywalczyła dziś pierwszy w karierze seniorski medal krajowego czempionatu. Nasza juniorka spudłowała cztery razy – po razie podczas każdego strzelania – i ostatecznie przegrała z Hojnisz-Staręgą o trzy minuty i 8 sekund. Czwarte miejsce zajęła Natalia Tomaszewska (+3:53 min), a piąta była Anna Mąka (+4:02,7 min).

W kategorii młodzieżowców złoto wywalczyła Natalia Tomaszewska, srebro Joanna Jakieła, a brąz Wiktoria Celczyńska.

W zawodach wystartowały 23 biathlonistki.

Wyniki biegu indywidualnego kobiet

Dwie godziny po paniach do walki o medale krajowego czempionatu przystąpili panowie. Mistrzem Polski seniorów w biegu indywidualnym został niespełna 19-letni Jan Guńka. Reprezentant BKS WP Kościelisko wywalczył dziś złoty medal mimo czterech niecelnych strzałów. Srebro i brąz zdobyli reprezentanci KS AZS AWF Wrocław. Drugie miejsce zajął Przemysław Pancerz, który nie imponował dziś na trasie w biegu, ale dobrze spisywał się na strzelnicy i spudłował tylko raz, tracąc do Guńki niespełna 50 sekund. Na trzeciej lokacie sklasyfikowano Wojciecha Janika (jedno pudło), który przegrał ze swoim klubowym kolegą o cztery sekund.

Tuż za podium uplasował się Grzegorz Guzik, który szanse na medalowe miejsce zaprzepaścił słabym strzelaniem (pięć niecelnych strzałów). Piąty był Andrzej Nędza-Kubiniec. Biathlonista reprezentujący BKS WP Kościelisko miał zdecydowanie najlepszy czas biegu, ale osiem pudeł sprawiło, że nie był w stanie włączyć się do walki o podium.