MP w Dusznikach-Zdroju. Anna Mąka i Grzegorz Guzik ze złotymi medalami w biegach masowych

10:27, 21.03.2021 Marta Grzyb Aktualizacja: 11:34, 21.03.2021

Zwycięstwem Anny Mąki zakończył się bieg masowy kobiet rozgrywany w ramach Mistrzostw Polski, które w dniach 18-21 marca odbywają się w Dusznikach Zdroju. Podium zmagań uzupełniły Magda Piczura i Karolina Pitoń. Wśród panów złoty medal w tej samej konkurencji wywalczył Grzegorz Guzik. Medale wywalczyli także Przemysław Pancerz i Wojciech Filip.

Po piątkowych biegach indywidualnych oraz sobotnich zawodach sprinterskich niedziela upłynęła w Dusznikach-Zdroju pod znakiem rywalizacji w biegach masowych. Ostatniego dnia Mistrzostw Polski w biathlonie jako pierwsze do rywalizacji przystąpiły panie. Punktualnie o godzinie 9.30 walkę o medale krajowego czempionatu rozpoczęło piętnaście biathlonistek.

Zawody te zdominowały zawodniczki klubu BKS WP Kościelisko, które od początku nadawały ton rywalizacji. Po pierwszym pomiarze czasu na czele stawki znajdowała się Joanna Jakieła. Tuż za nią plasowała się Anna Mąka, która na kolejnych pomiarach była już lepsza od swej młodszej koleżanki. 28-latka prowadzenia nie oddała do końca. Ostatecznie linię mety - z dwoma pudłami na koncie popełnionymi podczas trzeciej wizyty na strzelnicy - przekroczyła ona o ponad minutę i czterdzieści pięć sekund przed Magdą Piczurą, która w trakcie każdego z czterech strzelań popełniła po jednym błędzie. Brązowy medal - ze stratą ponad dwóch minut do tryumfatorki - wywalczyła dziś Karolina Pitoń (pięć pudeł), która - podobnie jak pozostałe medalistki - także reprezentuje barwy klubu BKS WP Kościelisko. W pierwszej piątce znalazły się także dwie inne biathlonistki tego klubu - Joanna Jakieła oraz Anna Nędza-Kubiniec. W zawodach tych nie startowały Monika Hojnisz-Staręga i Kamila Żuk.

Wyniki biegu masowego kobiet

O godzinie 10:35 walkę o medale w biegu masowym rozpoczęli panowie. W zmaganiach tych najlepiej poradził sobie - startujący na co dzień w Pucharze Świata - Grzegorz Guzik. Mimo czterech pudeł (w tym trzech zanotowanych już na pierwszym strzelaniu) zawodnik klubu BLKS Żywiec w niedzielne przedpołudnie nie miał sobie równych.

Srebrny medal krajowego czempionatu w biegu ze startu wspólnego - z dwoma chybionymi strzałami i stratą nieco ponad 18 sekund do tryumfatora - wywalczył Przemysław Pancerz. Tym samym zawodnik klubu KS AZS AWF Katowice wyjedzie z Dusznik-Zdroju z dwoma medalami Mistrzostw Polski. Przypomnijmy, że srebrny medal wywalczył on także w piątkowym biegu indywidualnym. Brąz w niedzielnej rywalizacji wywalczył klubowy kolega Pancerza, Wojciech Filip. Jego strata do Guzika przekroczyła 50 sekund. Na jedenastym miejscu zmagania ukończył medalista dwóch poprzednich biegów, Jan Guńka. W zawodach wystartowało łącznie dwudziestu jeden biathlonistów.