MP w biegach: Złote medale w biegach długich dla Dominika Burego i Marceliny Wojtyły

18:12, 01.03.2020 Daniel Topczewski Aktualizacja: 20:26, 01.03.2020

Marcelina Wojtyła i Dominik Bury zdobyli złote medale Mistrzostw Polski Seniorów w biegach długich na dystansach odpowiednio 25 i 42 kilometrów (bieg mężczyzn został skrócony z 50 km) techniką klasyczną. Druga część krajowego czempionatu została rozegrana w Szklarskiej Porębie przy okazji Biegu Piastów.

Tegoroczne Mistrzostwa Polski Seniorów w biegach narciarskich zostały podzielone na dwie części. Pierwsza z nich odbyła się na przełomie stycznia i lutego w Zakopanem, a drugą rozegrano w trakcie 44. Biegu Piastów w Szklarskiej Porębie.

Jako pierwsi do walki o medale przystąpili mężczyźni, którzy w sobotę 29 lutego rywalizowali na dystansie 42 kilometrów techniką klasyczną. Bieg pierwotnie miał liczyć 50 kilometrów, ale został skrócony przez organizatorów. Zawody wygrał Dominik Bury, który wyznaczoną trasę pokonał w 2:07:17 i wywalczył dziewiąty złoty medal mistrzostw Polski w karierze. Srebro wywalczył Kacper Antolec (+2:27 min), a brąz Krzysztof Małkiński (+2:56 min). Czwarty był Jan Antolec, a piąty Paweł Klisz.

Złoto w rywalizacji kobiet na dystansie 25 kilometrów techniką klasyczną zdobyła dziś Marcelina Wojtyła, która linię mety minęła z wynikiem 1:28:00. Na drugim miejscu finiszowała Andżelika Szyszka, dla której to pierwszy indywidualny medal mistrzostw Polski w karierze. Reprezentantka MKS Halicz Ustrzyki Dolne przegrała z triumfatorką o trzy minuty i 35 sekund. Na trzecim miejscu sklasyfikowano Kamilę Boczkowską, która - podobnie jak Szyszka - wywalczyła pierwszy indywidualny medal krajowego czempionatu. Sam bieg na 25 kilometrów rozgrywanych w ramach 44. Biegu Piastów padł łupem Czeszki Zuzany Kucmovej, a drugie miejsce zajęła w nim Justyna Kowalczyk.