MP w biegach: Justyna Kowalczyk mistrzynią Polski, Bury ze złotem wśród mężczyzn

14:26, 31.03.2019 Daniel Topczewski

Niedzielne biegi dystansowe stylem klasycznym zamknęły zmagania o medale podczas Mistrzostw Polski Seniorów 2019. Tytuł mistrzyni kraju wśród kobiet w biegu na 15 kilometrów stylem klasycznym wywalczyła Justyna Kowalczyk, a złoto wśród panów na dwukrotnie dłuższym dystansie zdobył Dominik Bury.

Justyna Kowalczyk nie miała w niedzielę problemów z odniesieniem na Polanie Jakuszyckiej zwycięstwa w biegu na dystansie 15 kilometrów techniką klasyczną. Dwukrotna mistrzyni olimpijska już po pięciu kilometrach miała niemal 50 sekund zapasu nad Urszulą Łętochą, a na 10 kilometrze jej przewaga wzrosła do półtorej minuty. Biegaczka z Kasiny Wielkiej na ostatniej pętli jeszcze powiększyła swój zapas czasowy nad konkurentkami i minęła linię mety niezagrożona z wynikiem 43:16,03 min zdobywając 27. indywidualny złoty medal mistrzostw Polski (trzeci w biegu na 15 kilometrów klasykiem).

Na drugim miejscu finiszowała Urszula Łętocha, która straciła do Kowalczyk ponad trzy minuty. Dla biegaczki z klubu LKS Markam Wiśniowa-Osieczany jest to trzeci medal wywalczony na tegorocznych mistrzostwach Polski seniorów. Dwa poprzednie to rywalizacja sztafet i sprint drużynowy. Brązowy medal zdobyła Weronika Kaleta, która dopiero na ostatniej rundzie biegowej uzyskała bezpieczną przewagę nad czwartą na mecie Agatą Warło. Piąta była Magdalena Kobielusz (+7:24 min), a szósta Marcelina Wojtyła. Zawody ukończyło dwanaście biegaczek.

Bieg mężczyzn miał bardziej wyrównany przebieg, ale zakończył się zwycięstwem faworyta, czyli Dominika Burego. 22-letni zawodnik klubu Mks Istebna złoty medal zapewnił sobie na ostatniej pętli, na której uzyskał kilkanaście sekund zapasu nad pozostałymi biegaczami. Ostatecznie Bury finiszował z wynikiem 1:22:06.9. Srebrny medal wywalczył Maciej Staręga, a brązowy Jan Antolec. Czwarte miejsce zajął Paweł Klisz, a piąte Mateusz Chowaniak.

Źródło: informacja własna / PZN