MP w biathlonie: Wietrzny sprint dla Pitoń i Zawoła

fot. Reuters

fot. Reuters

Karolina Pitoń oraz Marcin Zawół zostali złotymi medalistami w sprincie podczas biathlonowych Mistrzostw Polski na nartorolkach. Rywalizacja w krajowym czempionacie odbywała się przy bardzo trudnych warunkach wietrznych. 18-letni triumfator jako jedyny z całej stawki był bezbłędny.

Biathlonowe Mistrzostwa Polski na nartorolkach rozpoczęły się od rywalizacji w sprincie. Warunki wieczne były dziś bardzo trudne. Tylko jeden zawodnik ze wszystkich kategorii wiekowych nie pomylił się ani razu na strzelnicy. To Marcin Zawół, który wywalczył złoty krążek krajowego czempionatu w grupie seniorów i juniorów. Młodzieżowy mistrz olimpijski o 44,3 sekundy wyprzedził drugiego na mecie Wojciecha Skorusę. Srebrny medalista zaliczył dwie karne rundy (1+1). Podium uzupełnił najlepszy z podopiecznych Andersa Bratliego Łukasz Szczurek. 32-latek trzykrotnie pudłował (1+2) i stracił do młodszego o 14 lat Zawoła 1:04,4. W piątce znaleźli się także Przemysław Pancerz (2+1) i Wojciech Filip (1+1). Szósty, a drugi w kategorii junior, był Jan Guńka (2+1). Dopiero siódme miejsce zajął Grzegorz Guzik. Najlepszy Polak w ubiegłym sezonie Pucharu Świata zaliczył aż siedem karnych rund (3+4). Na ósmej pozycji sklasyfikowany został Marcin Szwajnos (2+3), dziewiątej Łukasz Sidorowicz (2+2), a dziesiątej trzeci wśród juniorów Wojciech Janik (2+3).

W rywalizacji pań tytuł mistrzyni Polski w sprincie wywalczyła Karolina Pitoń. Trenująca od początku przygotowań pod okiem Michaela Greisa zawodniczka na strzelnicy pomyliła się trzy razy (1+2), co przy panujących złych warunkach powietrznych nie przeszkodziło jej w zdobyciu złota. Jedną karną rundę więcej (3+1) musiała pokonać srebrna dziś Kamila Żuk. Dwukrotna mistrzyni świata juniorek straciła do Pitoń 13,5 sekundy. Po brąz sięgnęła zdecydowanie najlepsza juniorka Daria Gembicka. Dziewiętnastolatka tylko dwukrotnie spudłowała (1+1), a jej strata do triumfatorki wyniosła 1:08,1. Czwarta była Kinga Zbylut, która myliła się pięciokrotnie (2+3). Piątkę zamknęła Magda Piczura z takim samem wynikiem na strzelnicy co Gembicka (1+1). Na miejscach 6-9 uplasowały się kolejne podopieczne Greisa – odpowiednio Magdalena Gwizdoń (3+1), Joanna Jakieła (2+3), Natalia Tomaszewska (1+3) i Anna Mąka (3+3). Dziesiątkę zamknęła Kamila Cichoń (2+1).

W rywalizacji juniorów młodszych zdecydowanie najlepsi okazali się Anna Nędza-Kubiniec (4+2) oraz Konrad Badacz (1+2). Jutro zawodnicy powalczą o medale w biegach pościgowych. Pełne wyniki dzisiejszych zmagań znajdziecie z kolei tutaj.

Źródło: biathlon.bgtimesport.pl