MP: Medale w biegach narciarskich zostały rozdane!

W dniach 18-21 marca 2015 roku odbyły się Mistrzostwa Polski w biegach narciarskich. Nasi narciarze na trasach Istebnej-Kubalonki rywalizowali w trzech konkurencjach.

W środę 18. marca odbył się sprint techniką klasyczną. Wśród pań najlepsza okazała się Dominika Bielecka (MKS Wodzisław Śląski), która na finiszu była minimalnie lepsza od swojej koleżanki z kadry – Urszuli Łętochy (LKS Hilltop Wiśniowa-Osieczany). Na najniższym stopniu podium stanęła Kornelia Kubińska (AZS AWF Katowice), która po doskonałych biegach: kwalifikacyjnym i półfinałowym, w finale musiała uznać wyższość swoich młodszych koleżanek.

W rywalizacji panów złoty medal zdobył Maciej Staręga, który w pięknym stylu obronił tytuł mistrza Polski w sprincie. Najlepszy polski sprinter szedł jak burza i pewnie wygrał kwalifikacje, ćwierćfinał, półfinał, a na końcu bieg finałowy, zdecydowanie pokonując drugiego Konrada Motora (AZS AWF Katowice). Brązowym medalistą został Paweł Klisz (LKS Klimczok Bystra), który na finiszu okazał się lepszy od Mateusza Ligockiego.

W czwartek odbyła się kolejna konkurencja Mistrzostw Polski w biegach narciarskich. Nasze biegaczki rywalizowały na dystansie 5 km techniką dowolną. Bezkonkurencyjna w tej konkurencji okazała się Kornelia Kubińska (AZS AWF Katowice)., która o ponad 30 sekund pokonała nową wicemistrzynię – Marcelę Marcisz (MKS Halicz Ustrzyki Dolne). Na najniższym stopniu podium stanęła Martyna Galewicz (AZS AWF Katowice).

Mężczyźni rywalizowali w biegu techniką dowolną na dystansie 10 km. Tutaj nie miał sobie równych Jan Antolec (LKS Poroniec Poronin).  Pokonał on o prawie sześć sekund Mariusza Michałka (JBG-2). Brązowym medalistą został mistrz Polski w sprincie – Maciej Staręga (UKS Rawa Siedlce), który do zwycięzcy stracił ponad 11 sekund. Tym samym Antolec w pięknym stylu obronił tytuł mistrza Polski wywalczony przed dwoma laty.

Ostatnim akcentem Mistrzostw Polski w biegach narciarskich na trasach Istebnej-Kubalonki były drużynowe sprinty techniką dowolną, które odbyły się w sobotę, 21. marca. Na starcie ostatniej konkurencji mistrzostw stanęło 15 męskich i 6 żeńskich dwuosobowych drużyn. W związku z małą ilością kobiecych składów panie od razu walczyły w finale o medale krajowego czempionatu, natomiast panowie musieli najpierw zmierzyć się w kwalifikacjach, które wyłoniły 10 drużyn-uczestników finału.

Złoty medal Mistrzostw Polski w drużynowym sprincie mężczyzn zgodnie z przewidywaniami powędrował do biegaczy z pierwszej ekipy UKS Rawa Siedlce: Daniela Iwanowskiego i Macieja Staręgi, którzy szybko wypracowali sobie bezpieczną przewagę i spokojnie dotarli do mety na pierwszym miejscu z przewagą 15,35 sekund nad reprezentantami klubu NKS Trójwieś Beskidzka (pierwszy skład): Sebastianem Gazurkiem i Mateuszem Ligockim. 53,97 sekundy do najlepszych stracili sklasyfikowani na trzecim miejscu bracia Kamil i Dominik Bury z MKS Istebna.

W rywalizacji pań zdecydowanie najlepsze okazały się reprezentantki klubu AZS AWF Katowice: Kornelia Kubińska i Justyna Mordarska. Drugie miejsce i srebrny medal wywalczyły zawodniczki MKS Halicz Ustrzyki Dolne: Andżelika Szyszka i Marcela Marcisz (+ 1 minuta i 48,82 sekundy), natomiast trzecie miejsce zajęły Klaudia Kołodziej i Marta Jania z LKS Witów Mszana Górna, które finiszowały niespełna dwie minuty po zwyciężczyniach (+ 1 minuta i 59,93 sekundy).

W Mistrzostwach Polski udziału nie wzięły nasze najlepsze biegaczki: Justyna Kowalczyk i Sylwia Jaśkowiec.

źródło: Anna Karczewska i Alicja Kosman /PZN