MŚ w biathlonie: Marie Dorin Habert z kolejnym złotem, słaby występ Polek

fot: zimbio.com
fot: zimbio.com

Marie Dorin Habert nie dała żadnych szans swoim rywalkom i zdobyła trzeci złoty medal na mistrzostwach świata w Oslo. Francuzka tym razem okazała się najlepsza w biegu masowym. Podium uzupełniły Laura Dahlmeier i Kaisa Makarainen. Polki uplasowały się na przełomie trzeciej dziesiątki.

Tradycyjnie na zakończenie mistrzostw świata w biathlonie odbył się bieg ze startu wspólnego, w którym stratuje trzydzieści najlepszych zawodniczek. Faworytką rywalizacji była na pewno wiceliderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, która w stolicy Norwegii prezentuje wyborną formę.

Pierwsze strzelanie nie przyniosło zbyt wielkich przetasowań w czołówce. Większość faworytek była bezbłędna i wybiegła na trasę z kilkunastosekundową przewagą nad zawodniczkami, które musiały się udać na dodatkowe 150 metrów biegu. Wśród tych biathlonistek były niestety Polki. Zarówno Krystyna Guzik, jak i Magdalena Gwizdoń pomyliły się po razie na strzelnicy i zajmowały miejsca pod koniec drugiej i trzeciej dziesiątki.

Druga wizyta na stadionie nie przyniosła zmiany liderki. Dorin Habert strzelała szybko i celnie dzięki czemu wybiegła na trzecią rundę biegową z przewagą kilku sekund nad Dahlmeier. Na wysokim, trzecim miejscu pozostawała Jurłowa, która miała szansę na to, aby zdobyć pierwszy medal mistrzostw świata w Oslo dla Rosji. Tym razem bezbłędne były Polki. Krystyna Guzik po pięciu kilometrach plasowała się na 11. lokacie.

Trzecia wizyta na strzelnicy ponownie była szczęśliwa dla reprezentantki Trójkolorowych. Marie Dorin Habert nie musiała forsować tempa, a dzięki temu nie miała problemów z umiejscowieniem kolejnych pocisków w tarczy. Na drugą pozycję przesunęła się Jurłowa, która także była bezbłędna, ale odstawała od Francuzki na trasie. Na rundę karną musiały się za to udać Dahlmeier i Makarainen, co wykorzystały Czeszki, przesuwając się na lokaty medalowe. Niestety pudło zaliczyła także Krystyna Guzik spadając na piętnaste miejsce. Gwizdoń była bezbłędna, ale nadal plasowała się za młodszą koleżanką z kadry.

Ostatnie strzelanie było tylko potwierdzeniem dominacji wiceliderki Pucharu Świata. Marie Dorin Habert była bezbłędna i z przewagą ponad 20 sekund wyruszyła na ostatnią 2,5 kilometrową pętlę. Za plecami Francuzki rozegrała się pasjonująca walka o srebrny medal pomiędzy Laurą Dahlmeier, Kaisą Makarainen i Gabrielą Soukalovą. Ponownie pudłowały Guzik i Gwizdoń.

Piątą rundę biegową Dorin Habert miała pod całkowitą kontrolą. Biathlonistka z Francji mogła w końcówce świętować zwycięstwo, bo jej przewaga była niezagrożona. Na finiszu pasjonujący bój o srebro stoczyły za to Dahlmeier i Makarainen. Zwycięsko wyszła z niego młoda-gniewna Niemka, która wyprzedziła doświadczoną Finkę o przysłowiowy “błysk narty”. Całkowicie z sił opadła Soukalova. Czeszka zakończy mistrzostwa bez medalu.

Krystyna Guzik była dziewiętnasta, a Magdalena Gwizdoń 23.

Wyniki biegu masowego kobiet

Źródło: informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.