Skocznia w Zakopanem - Wielka KorkiewW Zakopanem, podobnie jak w innych częściach Polski, trwa ostatni dzień kampanii wyborczej. Niektórzy kandydaci na fotel burmistrza Zakopanego zawarli w swoich planach organizację Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym. Czy znają sposób na sukces?

Klika tygodni temu o staraniach się o Mistrzostwa Świata poinformowały władze Oberstdorfu. Niemiecka miejscowość twardo dąży do celu, ponieważ będą to ich 5 starania z rzędu. Podobna sytuacja jest w Zakopanem. Stolica polskich Tatr starała się o organizację czempionatu w 2011, 2013, 2015 i 2017 roku. Wszystkie próby zakończyły się fiaskiem. Tym razem wszystko może zależeć od tego, kogo Zakopiańczycy wybiorą na burmistrza. Wygląda jednak na to, że istnieją większe szanse na powodzenie.

Droga do sukcesu

W Zakopanem do wyścigu o pozycję głowy miasta startuje aż 5 mężczyzn. Mimo faktu, że każdy zapewnia rozwój infrastruktury sportowej, to tylko jeden z kandydatów w swoich programach odnotował wprost chęci starania się o Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym. Jan Gąsienica-Walczak na swojej stronie internetowej napisał nawet konkretnie, że wystąpi o organizację mistrzostw FIS w 2021 roku. Jak nam powiedział, jest tego pewny na 100 procent. Pomysł starania się o czempionat FIS popiera również obecny burmistrz. Janusz Majcher powiedział, że każda z dużych imprez sportowych pod Tatrami jest silnym rozwojem dla miasta. – Trzeba jednak pamiętać, że aplikowanie o tę imprezę wiąże się z określonymi, niemałymi kosztami – powiedział Majcher. Co zatem zrobić, aby tym razem te pieniądze nie poszły na darmo? Jan Gąsienica-Walczak zaznacza, że najpierw trzeba odzyskać homologację FIS na skocznie normalną i odnowić nieco Wielką Krokiew. Gąsienica-Walczak nie zapomina oczywiście o trasach biegowych. – Biorąc pod uwagę współpracę z Centralnym Ośrodkiem Sportu i Tatrzańskim Parkiem Narodowym, można wyznaczyć trasy biegowe 7-8 kilometrowe – mówi były wiceburmistrz Zakopanego.

Łatka

Janusz Majcher zapewnia, że w Zakopanem infrastruktura rozwija się z roku na rok. Minister Sportu i Turystyki Andrzej Biernat złożył obietnice, dotyczące obiektów Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem, w skład których wchodzi m.in. kompleks skoczni narciarskich. Już wkrótce doczeka się gruntownego remontu. Rozpoczęła się budowa nowej hali sportowej. Pewna jest także inwestycja mająca na celu przykrycie dachem toru lodowego, która stworzy obiekt do uprawiania łyżwiarstwa szybkiego, jakiego nie ma w Europie. Wszystko wygląda zatem na to, że tym razem Zakopane miałoby większe szanse na wygranie wyścigu o MŚ. Pojawia się niestety nowy problem. Zdaniem Jana Gąsienicy-Walczaka po rezygnacji ze starań się o Zimowe Igrzyska Olimpijskie, ciężko nam będzie dostać szansę na organizację dużych imprez sportowych. – Tutaj zdecydowanie winię burmistrza Majchra – oskarża Gąsienica-Walczak. – Mówiłem o tym także na posiedzeniu Rady Miasta. Niepotrzebnie staraliśmy się o Igrzyska z Krakowem! Janusz Majcher jednak stoi przy swoim i wciąż uważa współpracę w Krakowem za dobry pomysł. – Nasza wspólna kandydatura do momentu zorganizowania referendum, plasowała się bardzo wysoko w rankingach ekspertów – przyznał burmistrz.

Stare problemy

Kolejnym naszym problemem ma być brak przedstawiciela w radzie FIS. W wyścigu o mistrzostwa przeważnie wygrywają miasta z państwa, którego obywatel jest członkiem rady FIS. Polski Związek Narciarski wystawił kilka lat temu kandydaturę Adama Małysza, ale nie powiodło się. Podobnie jak przez kilka ostatnich lat nie powiodło nam się poprawienie dojazdu do Zakopanego. Wygląda na to, że to jest wciąż największy minus miasta. Władze FIS boją się o dojazd, bo przecież nie wszystkie miasta organizujące czempionat, miały gotową infrastrukturę sportową. Zatem znowu czeka nas przeprawa przez niespokojne wody. Oprócz walki z łatką rezygnujących w ostatniej chwili, przyjdzie nam znaleźć wreszcie pomysł na zakopiankę. Pod warunkiem, że w ogóle będziemy o mistrzostwa się starać.

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.