Mistrzostwa świata pierwszą imprezą na nowej Polanie Jakuszyckiej?

bieg-piastow.pl

bieg-piastow.pl

Około 100 milionów złotych ma kosztować przebudowana Polany Jakuszyckiej. Niedawno przedstawiono ostateczny projekt najnowocześniejszego ośrodka biathlonowego i narciarstwa biegowego w tej części Europy. Włodarze chcą rozgrywać tam największe imprezy świata, w tym mistrzostwa świata juniorów.

Wygląda na to, że nic już nie stanie na przeszkodzie w budowie nowej odsłony Polany Jakuszyckiej. Za stworzenie nowego projektu Polany Jakuszyckiej odpowiadały dwie firmy: Miastoprojekt Wrocław i ETC Architekci. Mieli nie lada trudne zadanie. Wszystkim zależało na tym, aby sprostać wyzwaniom Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i Unii Biathlonowej. − Chcemy, żeby Polana Jakuszycka mogła gościć najważniejsze imprezy narciarskie i biathlonowe. Czekają na to sportowcy, czekają fani sportu i organizacje sportowe, które od dawna zabiegają o to, aby takie centrum w Polsce powstało – zaznaczył marszałek dolnośląski Cezary Przybylski. Przewidywany koszt takiej renowacji to 80-100 mln złotych. Połowę ma dorzucić Ministerstwo Sportu i Turystyki. – Jest furmanka, będzie ferrari – skomentował planowane zmiany honorowy prezes Biegu Piastów Julian Gozdowski.

Dolnośląskie Centrum Sportu w Jakuszycach będzie atrakcyjne nie tylko dla miłośników białego szaleństwa. Koncepcja zakłada powstanie także boiska piłkarskiego w standardzie orlika, bieżni lekkoatletycznej, rolkostrady i krytej pływalni. W głównym obiekcie dostępne będą miejsca noclegowe, sale konferencyjne i szkoleniowe oraz wymagane przepisami organizacji narciarskich tunele dla zawodników i trenerów łączące szatnie z częścią treningową oraz strefą startu i strzelnicą. W budynku zaplanowano również centrum odnowy biologicznej z saunarium i dużą siłownią. Będzie też można wypożyczyć sprzęt narciarski. Na przełomie sierpnia i września okaże się, czy Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze wyda pozwolenie na budowę. Ta zaś powinna ruszyć po zakończeniu przyszłorocznej edycji Biegu Piastów a zakończona w 2020 roku. Prezes spółki Dolnośląski Park Innowacji i Nauki Sebastian Kącki, który przygotowuje modernizację, zapowiedział starania – wraz ze stroną czeską – o przyznanie organizacji Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym Juniorów. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że wszystko pójdzie po myśli działających przy projekcie ludzi.

Źródło: Bieg-piastow.pl

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.