Mistrzostwa świata coraz bliżej. Jak prezentuje się klasyfikacja generalna w Pucharze Świata?

18:02, 15.01.2018 Mateusz Wasiewski

Do igrzyskach olimpijskich pozostało już tylko 26 dni, w międzyczasie obejrzymy zawody w Zakopanem, mistrzostwa świata w lotach oraz konkursy zaliczane do klasyfikacji Willingen Five. W głównej imprezie sezonu ważna będzie kolejność zawodników na podstawie miejsc zajmowanych w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Obecnie, to Polak jest liderem tego zestawienia. W Pucharze Narodów prowadzą Niemcy, a w klasyfikacji lotów Andreas Stjernen.

Kamil Stoch jest obecnie liderem klasyfikacji Pucharu Świata. Polak zawdzięcza swoją pozycję dzięki m.in. znakomitym występom podczas Turnieju Czterech Skoczni. Dotychczas zdobył 733 punkty. Nad drugim Richardem Freitagiem ma jednak tylko 22 punkty przewagi. Trzeci Andreas Wellinger ma sporą stratę do Stocha wynoszącą 148 punktów. Blisko tej trójki znajduje się Daniel Andre Tande, który do Wellingera traci 20 punktów. Piąty Stefan Kraft uzbierał 428 "oczek". W czołowej dziesiątce znajdują się także Japończyk Junshiro Kobayashi, trzej Norwegowie - Anders Fannemel, Johann Andre Forfang oraz Robert Johannson i Niemiec Markus Eisenbichler.

W czołowej dwudziestce, włącznie z  Kamilem Stochem, znajduje się pięciu biało-czerwonych. Oprócz lidera Pucharu Świata, 12. miejsce zajmuje Dawid Kubacki, który do czołowej dziesiątki traci 55 punktów. Nie jest to tak istotne, jak w poprzednich latach, gdyż wszyscy zawodnicy muszą przystąpić do kwalifikacji. Na piętnastej lokacie znajduje się Piotr Żyła. Tuż za nim jest Stefan Hula. Najlepszą dwudziestkę zamyka Maciej Kot. Jakub Wolny zajmuje 38 miejsce z dorobkiem 31 punktów, a Tomasz Pilch dotychczas nie został sklasyfikowany, bo nie zdobył punktów Pucharu Świata.

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata

W Pucharze Narodów prowadzą Niemcy, którzy dotychczas uzbierali 3062 punkty. Tuż za nimi znajdują się Norwegowie ze stratą zaledwie 35 punktów. Reprezentacja Polski znajduje się 3. miejscu z dorobkiem 2438 punktów. Czwarta jest Austria, która jednak ma już ogromną stratę do podium (zebrane 1602 punktów). Piąte miejsce zajmują Słoweńcy, którzy zdobyli 1318 punktów.

Klasyfikacja Pucharu Narodów

Już niebawem rozpoczynają się mistrzostwa świata w lotach. Zawodnicy będą skakali w kolejności miejsc zajmowanych w klasyfikacji lotów, która jest oparta o jedyny w tym sezonie konkurs na mamuciej skoczni w Tauplitz-Bad Mitterndorf. Tam tryumfował Andreas Stjernen, więc jest liderem. Drugie miejsce zajął Daniel Andre Tande, a trzecie Simon Ammann. Polacy są sklasyfikowani w drugiej i trzeciej dziesiątce, a Dawid Kubacki i Jakub Wolny (nie jedzie na mistrzostwa) nie zdobyli punktów.