Mistrz olimpijski poza kadrą. Alexander Stoeckl zaskoczył norweskich kibiców

Alexander Stoeckl podczas środowej konferencji prasowej ogłosił kadrę Norwegii na nowy sezon. W składzie drużyny nie zabrakło niespodzianek. Największym zaskoczeniem jest bez wątpienia brak miejsca w reprezentacji dla Roberta Johanssona. 33-latek, który minionej zimy przez długi czas zmagał się z problemami zdrowotnymi, w końcówce sezonu pokazywał się z dobrej strony i choćby dlatego decyzja o braku powołania dla norweskiego weterana budzi mieszane uczucia.

W środowe popołudnie odbyła się konferencja prasowa Norweskiego Związku Narciarskiego. Trenerzy poinformowali podczas niej o swoich wyborach na sezon 2023/2024. Największe zaskoczenie wywołał brak miejsca w kadrze dla Roberta Johanssona. Mistrz olimpijski z Pjongczangu w ostatnim czasie zmagał się z wieloma problemami zdrowotnymi i zastanawiał się nawet nad kontynuacją kariery, ale spodziewano się, że mimo to znajdzie się on w drużynie prowadzonej przez Alexandra Stoeckla. Tak się jednak nie stało.

Trudna rozmowa

Norweskie media poinformowały, że Johansson o braku powołania dowiedział się nieco wcześniej niż osoby, które śledziły konferencję prasową. 33-latek przed oficjalnym ogłoszeniem składu kadry został bowiem wezwany na spotkanie z Alexandrem Stoecklem i to podczas rozmowy ze szkoleniowcem poznał jego decyzję. Nieco później podzielił się swoimi odczuciami z NRK.

Nie byłem specjalnie przygotowany na tę wiadomość. W tym momencie trudno mi powiedzieć coś specjalnego. Muszę spróbować przetworzyć to w swojej głowie – mówi Johansson cytowany przez NRK.

Skoczek poinformował także, że pracuje nad planem przygotowań i deklaruje, że do zimy będzie gotowy w 100%. – Ta sytuacja budzi we mnie dzikie zwierzę – dodał reprezentant Norwegii.

Zmiany FIS wpływają na liczebność kadry Norwegii

Na konferencji prasowej trener Alexander Stoeckl wyjaśnił także powody zmniejszenia liczebności kadry z 6 do 8 zawodników.

Chcemy mieć lepszą jakość pracy ze sportowcami w drużynie i jednocześnie dostosować się do tego, co zaproponowała Międzynarodowa Federacja Narciarska i Snowboardowa (FIS). Czyli maksymalna ilość 5 zawodników, a nie 6 dla najlepszych kadr podczas konkursów – mówi Stoeckl.

Kadry na nowy sezon

W męskiej kadrze Norwegii na nowy sezon ostatecznie znaleźli się: Daniel André Tande, Halvor Egner Granerud, Marius Lindvik, Johann André Forfang, Bendik Jakobsen Heggli i Kristoffer Eriksen Sundal. Panie reprezentować będą Maren Lundby, Anna Odine Strøm, Silje Opseth, Thea Minyan Bjørseth, Eirin Maria Kvandal oraz dwie debiutantki  Ingvild Midtskogen i Kjersti Græsli.

Źródło: Nrk.no