Michalski otarł się o podium. Trzy setne do medalu

10:53, 12.02.2022 Piotr Wojtaszczyk Aktualizacja: 11:17, 12.02.2022

Piotr Michalski zajął piąte miejsce w biegu na 500 metrów. Do brązowego medalu stracił zaledwie trzy setne sekundy. Damian Żurek zajął 11., a Marek Kania 16. pozycję. Całe zmagania wygrał Chińczyk, Tingyu Gao.

Jako pierwszy z Polaków wystartował Damian Żurek. Polak popisał się wspaniałym przejazdem, który pozwolił mu na zajęcie 11. pozycji. Jego rywal z pary - Koreańczyk Min Kyu Cha - wywalczył srebrny medal. Później na starcie pojawił się Marek Kania. Nasz zawodnik jechał w parze z Chińczykiem Tingyu Gao. Brązowy medalista z Pjongczangu tym razem sięgnął po złoto. Olimpijskie podium uzupełnił Japończyk Wataru Marishige.

Było tak blisko...

Trzy setne, 24 tysięczne. Dokładnie tyle zabrakło Piotrowi Michalskiemu do brązowego medalu. Polak nie zaczął najszybciej swojego biegu. Druga część dystansu była jednak w jego wykonaniu mistrzowska. Polak rozpędził się na prostej do prawie 61 km/h. Niestety, tak wysoka prędkość sprawiła, że stracił równowagę na ostatnim wirażu. Ten mały błąd mógł go kosztować nawet złoty medal. Na myśl przychodzą igrzyska w 1960 roku w Squaw Valley i niesamowity występ Elwiry Seroczyńskiej. Nasza reprezentantka jechała po pewne zwycięstwo i rekord świata. Prowadziła o 4 sekundy. Na ostatnim zakręcie zahaczyła o bandę ze śniegu przedzielającą tory i jednocześnie straciła nadzieje na kolejne olimpijskie podium. Piotr na szczęście wybronił się z trudnej sytuacji. Rywalizację zakończył na wspaniałej 5. pozycji. To najlepszy sprinterski rezultat Polski w całej historii startów na igrzyskach.