Mediolan gospodarzem XXV Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2026

fot. architectureofthegames.net

(fot. architectureofthegames.net)

Podczas sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego ogłoszono dzisiaj, że organizatorem XXV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2026 roku będą włoskie miejscowości Mediolan i Cortina d’Ampezzo.  To trzecie zimowe igrzyska, które zorganizują Włosi.

Szalona radość we włoskim stylu ogarnęła salę sesji MKOl w Lozannie, gdzie wybrano dziś po godzinie 18 gospodarza XXV Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Kandydatura Mediolanu oraz Cortina d’Ampezzo pokonała bowiem propozycję Sztokholmu i Are ze Szwecji. W górę wystrzeliła cała włoska grupa przedstawicieli zwycięskiego wniosku o organizację ZIO – były okrzyki radości, łzy szczęścia, flagi z napisem “Italia”, ale także gratulacje od ich szwedzkich rywali.

Głosowanie MKOl wskazało wynik 47 do 34 dla Włochów. To już trzecie zimowe igrzyska, które zorganizują Włosi – w 1956 roku odbyły się one właśnie w Cortinie d’Ampezzo, a w 2006 roku w Turynie. W 1944 roku zaplanowano organizację wydarzenia w Cortina d’Ampezzo, ale przez trwającą II wojnę światową nie przeprowadzono go. Letnie igrzyska gościły na Półwyspie Apenińskim raz – w 1960 roku, gdy na gospodarza wybrano Rzym.

ZIO w 2026 roku mają rozpocząć się 6 i potrwać do 22 lutego. Pomimo, że w kandydaturze najbardziej widoczne są Mediolan i Cortina d’Ampezzo to areny zmagań będą rozsiane po całym regionie w obszarze 400 kilometrów, dzielących oba miasta. Narciarstwo klasyczne zaplanowano w Predazzo, biathlon w Anterselvie, snowboard w Livigno, a ceremonie otwarcia i zamknięcia prawdopodobnie w Mediolanie i Weronie. Koszt organizacji imprezy we Włoszech ma wynieść około 1,7 miliarda dolarów.

Źródło: Informacja własna 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.